ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ / LECTURES

Διάλεξη: Σταύρος Γυφτόπουλος | Τρίτη 13 Απριλίου, 19:00

Διάλεξη: Αριστείδης Ντάλας | Τρίτη 6 Απριλίου, 19:00

Διάλεξη ΑΙΜΙΛΙΑ ΠΑΠΑΦΙΛΙΠΠΟΥ | Τρίτη 30 Μαρτίου, 19:00

Διάλεξη: FEDERICO BELLENTANI | Τρίτη 23 Μαρτίου, 19:00

ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ / ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ, ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ‘ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ’ ΠΕΡΙΟΔΟ

ΑΝΑΒΟΛΗ ΔΙΑΛΕΞΗΣ κ. ΓΕΡΟΛΥΜΠΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ Α.Π.Θ.

Διάλεξη Hashim Sarkis – Τετάρτη 10/3 @ 19:00 – Σύνδεσμος Zoom

Διάλεξη: Γιώργης Γερόλυμπος | Τρίτη 9 Μαρτίου, 19:00

Διάλεξη του STEVEN HOLL “Air/Light/Greenspace: Post-COVID Architecture” / Τμήμα Αρχιτεκτόνων Πανεπιστημίου Πατρών

Πρόσκληση για τέσσερις διαδικτυακές διαλέξεις / Τμήμα Αρχιτεκτόνων Πανεπιστημίου Πατρών

ΔΙΑΛΕΞΗ ΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ_ΤΡΙΤΗ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020, ΩΡΑ 19:00, ΑΙΘΟΥΣΑ 301

Διάλεξη Νίκου Παπαμανώλη_Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, 19:00, αίθουσα 301

Η γλώσσα της ποίησης και οι γλώσσες της τέχνης

Διάλεξη Έλλης Γεωργιάδου_Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019, 19:00, αίθουσα 301

“Super Local Sessions/Part 02”

Διάλεξη Pedro Ressano Garcia_Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019, 19:00, αίθουσα 301

Διάλεξη David Behar Perahia _ Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019, 19:00

Διάλεξη της Φωτεινής Φιλοξενίδου 22/10/2019

Διάλεξη Στέλιου Γιαμαρέλου_Τρίτη 28/5/2019_19:00

Διάλεξη: Σταύρος Μπένος “Η αξία και η μαγεία των συνεργείων” / Σάββατο 11-05-2019, 13:00, 301

Διάλεξη Κ&Κ Αrchitects / Τρίτη 14-5-2019, αιθ. 301, 19.00

Διάλεξη Alec Tzannes / Δευτέρα 13-5-2019, αιθ. 301, 19.00

Διάλεξη της Πατρίτσιας Κολαΐτη / Τετάρτη 08-05-19 / 18:00

Διάλεξη Πέτρου Μαρτινίδη / 17-04-2019

Διάλεξη Πέτρου Μαρτινίδη / 03-04-2019 / 06ΤΤ10 / 18:00 αίθουσα Ζωγραφικής

Διάλεξη: Γιώργος Τριανταφύλλου / Τρίτη 2 Απριλίου, 19:00, 301

Διάλεξη στο ΕΙΑ – Ελληνικό Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής: Αναστάσιος Τέλλιος & Δέσποινα Ζαβράκα

Διάλεξη: Βένια Δημητρακοπούλου / Τρίτη 19-03-2019, 15:00

Δελτίο Τύπου για Έκθεση στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης

διάλεξη της Dr. Arch. Edna Langenthal _ 5 Μαρτίου 2019_αίθουσα 301_19.00

Διάλεξη Αγγελικής Κοτταρίδη_Τρίτη 26/2/2019_19:00_Αμφ Π. Παναγιωτόπουλος

Διάλεξη Αγγελικής Κοτταρίδη_Τρίτη 26/2/2019

ΔΙΑΛΕΞΗ Ν. ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ / ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019, 10:00-14:00

Προβολή ντοκιμαντέρ Βίλα Ιόλα: Ταξίδι στον χώρο και χρόνο_Τρίτη 18/12/2018

Διάλεξη του Νίκου Παπαδόπουλου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κ. Ξανθόπουλου_Τρίτη 20/11/12018

Δυο διαλέξεις του Juhani Pallasmaa_21&22 Νοεμβρίου 2018

ANABOΛΗ ΔΙΑΛΕΞΗΣ J.G. SOLERA

Διάλεξη της Λένας Αθανασοπούλου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα JAVIER GARCÍA-SOLERA_Τρίτη 13/11/2018

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης Διάλεξη Pallasmaa

Διάλεξη του Αριστοτέλη Δημητρακόπουλου με τίτλο “Ευτεκτονική: Ανεδαφική και Δυσανάγνωστη”

Ανοιχτή Διάλεξη Αρχιτεκτονικής ‘μικροκατοικια’

Διάλεξη: Γιάννης Επαμεινώνδας / 22-05-2018

Διάλεξη: Josep Llinas / 15-05-18

Διάλεξη: Alberto Ferlenga / 14-05-2018

Διάλεξη: Καλλιόπη Αμυγδάλου / 24-04-2018

Διάλεξη: Σοφία Τσιράκη / 27-03-2018

Διάλεξη του αρχιτεκτονικού γραφείου «AREA» Τρίτη 13-03-2018

Διάλεξη Πέτρου Μαρτινίδη / Τετάρτη 07-03-18, 17:30

Διάλεξη της Μυρσίνης Μαμωλή_Τρίτη 6/3/2018

ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΝΤΑΖΗ – ΔΠΜΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΝΤΑΖΗ / ΔΠΜΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΚΩΣΤΑ ΖΑΜΠΑ / ΔΠΜΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Διάλεξη Λάζαρου Καραλιώτα_Τρίτη 19/12/2017

Σάσα Λαδά: Χώρος & ετερότητα_Πραγματολογικά και μεθοδολογικά συμφραζόμενα / 06-12-2017, 12:00-14:00

Διάλεξη του Χρήστου Δεληγιάννη 30|11|2017

ΔΙΑΛΕΞΗ YAKOV MOLHO

Διάλεξη της αρχιτέκτονα Αγνής Κουβελά_Τρίτη 21/11/2017

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Τσαμπίκου Πετρά_Τρίτη 14/11/2017

Διάλεξη Θοδωρή Ανδρουλάκη και Θεώνης Ξάνθη_7 Νοεμβρίου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κυριάκου Χατζηπαρασκευά_Τρίτη 23/5/2017

Διάλεξη του ιστορικού της τέχνης Eric Anderson_Τρίτη 4 Απριλίου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Σωκράτη Γεωργιάδη_Τρίτη 21/03/2017

Διάλεξη αρχιτέκτονα Τηλέμαχου Ανδριανόπουλου_Τρίτη 7 Μαρτίου

Διάλεξη της αρχιτέκτονος και ποιήτριας Φοίβης Γιαννίση_Τρίτη 21/02/2017

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κώστα Πουλόπουλου_Τρίτη 20/12/2016

ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΗΣ DORA FRANCESE: TECHNOLOGIES FOR SYSTAINABLE URBAN DESIGN AND BIOREGIONALIST REGENERATION / 07EA10

ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ-MUSEUM BRANDING-ΠΕΜΠΤΗ 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 17.00

Διάλεξη της Sabine Knierbein και του Tihomir Viderman από το TU Wien_Τρίτη 11/10

Διάλεξη Μαρίας Κοκκίνου & Ανδρέα Κούρκουλα_Τρίτη 7 Ιουνίου

Διάλεξη Δώρας Παπίδου, Δευτέρα 23 Μαΐου, 13:30, αιθ. 301, μαθ. 04ΕΑ10 Σχεδιασμός 2

Διάλεξη Δήμητρας Χατζησάββα_Τρίτη 24 Μαΐου

Διάλεξη Ελένης Παυλίδου_Δευτέρα 23 Μαΐου_Θεατράκι

Δύο ανοιχτές διαλέξεις / Μεταπτυχιακό ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού’

Διάλεξη του καθηγητή Dmitry Olegovich Shvidkovsly, Πρύτανη του Αρχιτεκτονικού Ινστιτούτου MARKHI της Μόσχας

ΔΠΜΣ Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού- προσκληση σε ανοιχτές διαλέξεις

Διάλεξη και Προβολή ντοκιμαντερ Τζωρτζ Κόντου_Τρίτη 12 Απριλίου

Διάλεξη Π. Τουρνικιώτη και Ν. Καλογήρου με θέμα: “Ρομαντισμός στην Αρχιτεκτονική: η περίπτωση της Αθήνας, ειδική αναφορά στη Θεσσαλονίκη”

Διάλεξη Richard Whitlock_Τρίτη 5 Απριλίου

ανοιχτή διάλεξη ΔΠΜΣ Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού

ΔΙΑΛΕΞΗ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΤΑΣΙΟΥ

Διάλεξη Ανδρέα Σκούρτη_Τρίτη 29 Μαρτίου

Διάλεξη Σωκράτη Γεωργιάδη_Τρίτη 22 Μαρτίου 2016

Διάλεξη του Αρχιτέκτονα Δημήτρη Κορρέ

Διάλεξη του Διονύση Καββαθά: “Τι είναι ένα τεχνικό μέσον” / ΠΜΣ “Σχεδιασμός Αιχμής”

Διάλεξη Αριστείδη Ρωμανού_8 Μαρτίου 2016

Διάλεξη Μ. Κορρέ

Διάλεξη Μ Χατζηστυλλή_Τρίτη 26 Ιανουαρίου

Διάλεξη Γ. Πανέτσου_Τρίτη 19 Ιανουρίου

Διάλεξη του καθηγητή της Σχολής Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ Κωνσταντίνου Σερράου

Διάλεξη Cesarina Siddi_Τρίτη 24 Νοεμβρίου

Διάλεξη στο πλαίσιο του θεωρητικού μαθήματος 07TH12- με θέμα «Το Υποκείμενο την περίοδο της νεωτερικότητας και μετανεωτερικότητας»

Διάλεξη στο πλαίσιο του θεωρητικού μαθήματος 07TH12- με θέμα «Χρονικότητα και Αρχιτεκτονική»

Διάλεξη Δημήτρη Μέλισσα_Τρίτη 9 Ιουνίου 2015

Διάλεξη κ. Δήμητρας Χατζησάββα

διάλεξη του κ. Γ. Κουτούπη με τίτλο: πού πήγε η δυνητικότητα;

Δευτέρα 18 Μαίου_διάλεξη του Διονύση Καββαθά_CINE- CITTA: ΕΝΑΣ ΑΤΕΡΜΟΝΟΣ ΒΡΟΧΟΣ ΑΝΑΔΡΑΣΗΣ

διάλεξη του Καθηγητή Νίκου Τσινίκα

ΔΙΑΛΕΞΗ ΝΙΚΟΥ ΛΥΓΕΡΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ: ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΙΩΝ ΤΕΡΖΟΓΛΟΥ “ΜΝΗΜΗ ΠΟΛΗ ΑΡΧΕΙΟ: ΜΙΑ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ + ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ”

ΔΙΑΛΕΞΗ: ΗΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ “Το “φύλο” ως συντακτικός άξονας στο “Ορλάντο” της Βιρτζίνια Γουλφ”

Τετάρτη 29 Απριλίου_διάλεξη του καθηγητή Παναγιώτη Τουρνικιώτη

Δευτέρα 27 Απριλίου_διάλεξη του αρχιτέκτονα Δημήτρη Θωμόπουλου

Τρίτη 21 Απριλίου 2015 διάλεξη του ομότιμου καθηγητή Νικολάου Κ. Μουτσόπουλου

Διάλεξη: Λήδα-Βανέσσα Χαρσούλη Τρίτη 31 Μαρτίου 2015

Ομιλία Σαράντη Ζαφειρόπουλου 17/3/2015

Πρόσκληση σε διάλεξη_Αλέκα Καραδήμου – Γερόλυμπου_Τρίτη 10 Μαρτίου

ΔΙΑΛΕΞΗ ΠΕΤΡΟΥ ΜΑΡΤΙΝΙΔΗ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΝΔΥΛΙΑΡΗ

Πολη και Κρίση_Πρόσκληση σε διάλεξη_Τρίτη 25/11/2014

2 Διαλέξεις: Νέλλα Γκόλαντα-Ασπασία Κουζούπη

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Τιμητική διάλεξη κας Ανανιάδου-Τζημοπούλου στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΠΣ ΑΠΘ

Θανάσης Μουτσόπουλος _ Μυστηριώδη κτίρια

Διάλεξη της ομότιμης καθηγήτρια κ. Σάσας Λαδά

Διάλεξη Ηλία Γραμματικού _ Συντακτικές σχέσεις ανάμεσα στην «Όπερα του Πεκίνου» και το «Θέατρο της εικόνας» του Bob Wilson

Διάλεξη _ Εναλλακτικοί οικονομικοί – πολιτικοί χώροι και έρευνα δράσης _ Παραδείγματα από τη Θεσσαλονίκη.

Διάλεξη _ Ενεργειακός Σχεδιασμός Όψεων _ Εργαλείο για τον ολοκληρωμένο σχεδιασμό του κτιρίου

ΔΙΑΛΕΞΗ ΝΙΚΟΥ ΛΥΓΕΡΟΥ

Διάλεξη Ρεεμ Εγιάλ_ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ 2014

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Σωκράτη Γεωργιάδη

ΔΙΑΛΕΞΗ “Μετακινήσεις Κτιρίων”- ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΡΑΣ (4 Απριλίου και ώρα 18:00)

ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΠΜΣ: Β. ΧΑΣΤΑΟΛΓΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΠΜΣ _ Στερέωση και αποκατάσταση Μονής Δαφνίου μετά το σεισμό του 1999

ΔΙΑΛΕΞΗ_ Φ.ΜΑΛΛΟΥΧΟΥ-TUFANO

ΔΙΑΛΕΞΗ _ ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΑΣΟΥ ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΥ

Φ.Λ.Α.Σ διάλεξη Γεωργίου

ΔΙΑΛΕΞΗ NEIL SPILLER

SKG_IN_FLUX

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΖΕΓΓΕΛΗ

ΔΙΑΛΕΞΗ JONATHAN HILL

STUDIOS ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2009-2010

John Palmesino

Renato Bochhi

ΔΙΑΛΕΞΗ MARCOS CRUZ

Sotirios Varsamis

Bernard Cache

ΜΟΥΣΕΙΑ 11

BRANCO KOLAREVIC H ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑΣ

Μουσεία 06 – Διαλέξεις και μελέτες για τις πολιτισμικές σπουδές και τις εικαστικές τέχνες

Matthias Kohler

Kas Oosterhuis

Κρητικό Τοπίο Αδελφοί Βαρουδάκη

Beatriz Colomina, Mark Wigley

Greg Lynn

Jean-Pierre Le Dantec

Winka Dubbeldam

Madhavi Desai

Winka Dubbeldam

Κώστας Τερζίδης

Μαρία Γούλα

Ali Rahim

Pierre Pellegrino

Evan Douglis

Berlage Institute

Lars Spuybroek