Ολοκλήρωση του 4ου Workshop KUP 4 στη Στουτγκάρδη

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με την εξωστρέφεια του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Α.Π.Θ. με αφορμή την ολοκλήρωση του 4ου κατά σειρά Workshop KUP 4 στη Στουτγκάρδη, που οργανώθηκε από την αρχιτεκτονική σχολή της Στουτγάρδης HFT- Hochschule für Technik, σε συνεργασία με τις αρχιτεκτονικές σχολές των πανεπιστημίων Karadeniz Technical University Trabzon και Α.Π.Θ.  στο πλαίσιο της φιλίας και του διεθνούς διαλόγου μεταξύ των νέων.

Η τριμερής αυτή συνεργασία, που βασίζεται σε πρώτη φάση στη διεξαγωγή εκπαιδευτικών workshops στις πόλεις-έδρες των πανεπιστημίων με συμμετοχή φοιτητών και διδασκόντων προερχόμενων απο τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια,  έχει στεφθεί με ιδιαίτερη επιτυχία. Τα Workshops διεξάγονται κατά σειρά και εναλλάξ  στις πόλεις-έδρες των ανωτέρω πανεπιστημίων. Τα αντίστοιχα γενικά προξενεία της Ελλάδας, (στη Στουτγάρδη), της Τουρκίας (στη Στουτγάρδη και Θεσσαλονίκη), της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας (στη Θεσσαλονίκη) έχουν υποδεχτεί και αγκαλιάσει τη συνεργασία αυτή, την οποία έχει χαιρετίσει και ο Γενικός  Γραμματέας Απόδημου Ελληνισμού και Διεθνούς Διπλωματίας (Οκτώβριος 2022) στη Θεσσαλονίκη. Τα διεθνή εργαστήρια και τις παράλληλες δράσεις τους επανειλημμένα υποστηρίζει η Παγκόσμια Πολιτιστική Κοινότητα Ελληνισμού.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο συνημμένο δελτίο τύπου:

KUP4 PRESS RELEASE

για το Α.Π.Θ.

Στυλιανή Λεφάκη, αναπ. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Α.Π.Θ.

Βενετία Τσακαλίδου, αναπ. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Α.Π.Θ.