“ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ” Open Nominations and Applications for Fall 2023 Semester_Bezalel Academy of Arts & Design του Ισραήλ

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Στο πλαίσιο της Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του Α.Π.Θ.  με το Bezalel Academy of Arts & Design του Ισραήλ, προσφέρεται η δυνατότητα σπουδών για ένα εξάμηνo σε ένα (1) προπτυχιακό φοιτητή του Α.Π.Θ. στο εν λόγω Πανεπιστήμιο,  για το εαρινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2023-24.

Οι φοιτητές του ΑΠΘ απαλλάσσονται των διδάκτρων στο συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο, όμως θα καλύψουν εξ ιδίων τις δαπάνες των οδοιπορικών τους εξόδων, της διαμονής, διατροφής, ασφάλισης υγείας, βιβλίων, βίζας κτλ). Για ενημέρωση των ενδιαφερομένων υποψηφίων φοιτητών επισυνάπτεται και το κείμενο της Συμφωνίας.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση έως την Τετάρτη 31 Μαΐου 2023 (απαιτείται σύνδεση με λογαριασμό Google).

Ο/Η υποψήφιος/α φοιτητής/τρια πρέπει να έχει ολοκληρώσει κατ’ ελάχιστον το τέταρτο (4ο) εξάμηνο σπουδών του (δύο πλήρη έτη σπουδών). Ο συνολικός χρόνος σπουδών των υποψηφίων δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο έτη από τον ενδεδειγμένο χρόνο σπουδών (ν+2). Απαραίτητη, επίσης, είναι η πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, ενώ η γνώση της εβραϊκής θα συνεκτιμηθεί.

Σε περίπτωση περισσοτέρων υποψηφιοτήτων, η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων θα προβεί στην επιλογή του πλέον άριστου και στη συνέχεια θα αποσταλεί στο Bezalel Academy of Arts & Design η σχετική επιστολή ανακοίνωσης υποψηφιότητας (nomination letter). Σε συνέχεια της αποδοχής της υποψηφιότητας, ο φοιτητής θα ενημερωθεί αναλυτικά για τη διαδικασία υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης, την αποστολή των δικαιολογητικών, την έκδοση θεώρησης εισόδου (visa) κτλ

Bezalel_Agreement

Fact sheet 2023-2024