Πρόσκληση για συμμετοχή σε virtual exchange workshop με το Πανεπιστήμιο του Graz

Tο ΑΠΘ συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο του Graz σε ένα κοινό διαδικτυακό εργαστήριο με τη μέθοδο της Εικονικής Ανταλλαγής (Virtual Exchange). Ο συντονισμός του εργαστηρίου στο ΑΠΘ θα γίνει από τη Φυλλιώ Κατσαβουνίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης, διδάσκουσα με ανάθεση του μαθήματος 08ΤΗ17 Κοινωνικές και Ψυχολογικές Θεωρήσεις του χώρου και της αρχιτεκτονικής στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΤΑΜ).

Το θέμα του εργαστηρίου με τίτλο European Jewish history: How do cities ‘think’ about and ‘act’ on their Jewish past? είναι η επιρροή της εβραϊκής ιστορίας στη συγκρότηση της ταυτότητας της ευρωπαϊκής πόλης, μέσω της αποτύπωσης της εβραϊκής ιστορίας στη συλλογική μνήμη της Θεσσαλονίκης.

Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές και φοιτήτριες, προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού επιπέδου, από το ΤΑΜ και το ΤΜΧΑ. Στις κοινές συναντήσεις με την ομάδα του Graz η γλώσσα επικοινωνίας θα είναι τα αγγλικά.

Οι συμμετέχοντες…

• … θα ασχοληθούν με την ορατότητα της εβραϊκής ιστορίας στον αστικό χώρο
  • … θα πειραματιστούν με μεθοδολογίες κοινωνικής έρευνας και πολιτισμικής ανάλυσης
  • … θα εφαρμόσουν τη μέθοδο των «walking interviews» ως εργαλείο εξερεύνησης
  • … θα παράξουν κριτικούς χάρτες και deep maps.

Το εργαστήριο περιλαμβάνει 10 εβδομαδιαίες συναντήσεις, που θα γίνονται Τρίτη 18:15-19:45, από 7/03 έως 31/05.

Προθεσμία για εκδήλωση ενδιαφέροντος: Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023.

Για πληροφορίες και αιτήσεις συμμετοχής: gkatsavou@plandevel.auth.gr

Οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν για το αν έχουν επιλεγεί μέχρι την 1/3/2023.

Ακολουθεί το syllabus του εργαστηρίου.

Syllabus_istoselida