Παράλληλες δράσεις στο πλαίσιο της 11ης Biennale Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων

Παράλληλες δράσεις στο πλαίσιο της 11ης Biennale Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων

Στο πλαίσιο της 11ης Biennale Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων, το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ προγραμματίζει μια σειρά παράλληλων  δράσεων, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν από τον Ιανουάριο του 2024 στους χώρους του Τμήματος.  Οι δράσεις αυτές θα οργανωθούν από τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος μαζί με τους/τις φοιτητές/τριες του και θα διαρκέσουν για ένα περίπου μήνα. Το αποτέλεσμα θα είναι ένας μήνας γεμάτος με γεγονότα σχετικά με την αρχιτεκτονική, τα οποία θα δημιουργήσουν συνέργειες ανάμεσα στον ακαδημαϊκό κόσμο και την κοινωνία, θα αναδείξουν το έργο των φοιτητών/τριων και θα ενισχύσουν την παρουσία του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ συνολικά στην κοινότητα της πόλης αλλά και στη χώρα.

Τον συντονισμό των παράλληλων δράσεων έχουν ο πρόεδρος και ο αναπληρωτής πρόεδρος του Τμήματος και για την οργάνωση τους συγκροτήθηκε οργανωτική επιτροπή από μέλη του Τμήματος, εκπροσωπώντας τους πέντε τομείς του.

Συντονισμός:

Αναστάσιος Τέλλιος, καθηγητής, πρόεδρος

Δημήτρης Φράγκος, καθηγητής, αναπληρωτής πρόεδρος

Οργανωτική επιτροπή:

Απόστολος Καλφόπουλος, αναπληρωτής καθηγητής, εκπρόσωπος Α’ Τομέα

Βανέσσα Τσακαλίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια, εκπρόσωπος Β’ Τομέα

Λουκάς Τριάντης, επίκουρος καθηγητής, εκπρόσωπος Γ’ Τομέα

Σοφοκλής Κωτσόπουλος, επίκουρος καθηγητής, εκπρόσωπος Δ’ Τομέα

Θέμης Χατζηγιαννόπουλος, αναπληρωτής καθηγητής, εκπρόσωπος Ε’ Τομέα

Οι παράλληλες δράσεις που οργανώνονται είναι οι ακόλουθες:

1. Έκθεση φοιτητικών διπλωματικών εργασιών του Τμήματος
  2. Έκθεση φοιτητικών ερευνητικών εργασιών του Τμήματος
  3. Έκθεση διεθνών εντατικών εργαστηρίων (Workshops), φοιτητών και διδασκόντων
  4. Επιστημονική ημερίδα με θέμα την εκπαίδευση των νέων αρχιτεκτόνων
  5. Εκδήλωση και συνάντηση νέων φοιτητών
  6. Προβολή τελετής Βραβείων Pritzker 2023
  7. Εντατικό εργαστήριο (Workshop) σχεδιασμού
  8. Εντατικό εργαστήριο (Workshop) καταγραφής και δημοσιοποίησης των παράλληλων δράσεων της 11ης Biennale Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων

Ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλει το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ) του ΑΠΘ για τη στήριξη που παρείχε στη διοργάνωση των παράλληλων δράσεων.