Ιδιωτική διαχείριση δημόσιου χώρου: εταιρική κοινωνική ευθύνη, ιδιωτικές χορηγίες και περιοχές ενίσχυσης της επιχειρηματικότητας στην Αθήνα την περίοδο της κρίσης

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ σας προσκαλεί στην διάλεξη της Δρ. Ματίνας Καψάλη με τίτλο:

Ιδιωτική διαχείριση δημόσιου χώρου:

που θα γίνει στην αίθουσα του μεταπτυχιακού του Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού (στο τρίγωνο) την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023, ώρα 12:00

Η διάλεξη αποτελεί την παρουσίαση της μεταδιδακτορικής έρευνας της Δρ. Ματίνας Καψάλη που πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ με χρηματοδότηση του ΙΚΥ στο διάστημα 2020-2022. Η έρευνα έχει ως αντικείμενο την μελέτη της ιδιωτικής διαχείρισης του δημόσιου χώρου στην Αθήνα κατά την περίοδο 2010-2019 και στοχεύει να καταγράψει τις λεπτές και μερικές φορές αόρατες μετατοπίσεις στον τρόπο σχεδιασμού, κατασκευής και διαχείρισης του δημόσιου χώρου και να αξιολογήσει τις αλλαγές που αυτές οι μετατοπίσεις σηματοδοτούν στον δημόσιο χαρακτήρα του δημόσιου χώρου και στον ρόλο του στην πόλη και την καθημερινή ζωή. Η έρευνα συνεισφέρει στον τομέα της Αστικής Γεωγραφίας και Πολεοδομίας μέσα από την καταγραφή και ερμηνεία των τοπικών εκφάνσεων ενός παγκόσμιου φαινομένου.

Η Ματίνα Καψάλη είναι διδακτόρισσα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ και αυτή την περίοδο είναι ερευνήτρια-υπότροφος του Urban Studies Foundation στο University of Manchester. Έχει διδάξει αστικό και πολεοδομικό σχεδιασμό και αστική γεωγραφία σε Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού και έχει εκπονήσει έρευνα σχετικά με την σχέση του αστικού χώρου και των αστικών πολιτικών. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την αστική ανάπτυξη και σχεδιασμό, τον δημόσιο χώρο, τα κινήματα πόλης, τα αστικά κοινά και την κατοικία.