Διάλεξη Φοίβου Καλλίτση στο μάθημα 08ΤΗ19 – Φύλο και Χώρος. Ορατότητα και Συμπερίληψη

Την Πέμπτη 04 Απριλίου, στο πλαίσιο του μαθήματος 08ΤΗ19 “Φύλο και Χώρος. Ορατότητα και Συμπερίληψη” θα πραγματοποιηθεί η διάλεξη του προσκεκλημένου ομιλητή Φοίβου Καλλίτση με τίτλο: “Θέματα ανάλυσης ταινιών. Σεξουαλικότητα, έκφραση φύλου και χώρος” (Θεατράκι, 17:00). Η διάλεξη είναι ανοιχτή σε κάθε ενδιαφερόμενη/ο.

Ο Φοίβος Καλλίτσης διδάσκει στη Σχολή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Portsmouth (ΗΒ) και στο μεταπτυχιακό “Πολεοδομία και Χωροταξία” της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στον αρχιτεκτονικό και αστικό σχεδιασμό και το σχεδιασμό εσωτερικών χώρων, τις θεωρίες του φύλου και της σεξουαλικότητας και τις κινηκινηματογραφικές αναπαραστάσεις του χώρου.

Η διδακτική ομάδα