Διάλεξη στο μάθημα 06ΕΑ10 – Σχεδιασμός 6: Αστικός Σχεδιασμός

Ο Βασίλης Κολώνας είναι Ομότιμος Καθηγητής στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικός του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Διδάκτωρ του Tμήματος Aρχιτεκτόνων του AΠΘ. Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη, όπου και τελείωσε τις σπουδές του στο Τμήμα Aρχιτεκτόνων Μηχανικών του AΠΘ. Συνέχισε τις σπουδές του στο Παρίσι, στο Kέντρο Aνωτέρων Σπουδών Iστορίας και Συντήρησης Iστορικών Mνημείων, στο τμήμα Iστορίας της Tέχνης και Mουσειολογίας του Πανεπιστημίου Paris I, Pantheon-Sorbonne , ενώ παράλληλα εργάστηκε στη Γαλλική Aκαδημία Aρχιτεκτονικής. Eίναι γνωστός μέσα από την έρευνα του στην ιστορία της αρχιτεκτονικής και τη διάδοσή της με ευρύ και πλούσια επιμελημένο δημοσιευμένο έργο ως συγγραφέας μονογραφιών και (συν)επιμελητής πολυάριθμων εκδόσεων για την αρχιτεκτονική στη νοτιοανατολική Μεσόγειο.