Διάλεξη Νίκου Παπαμανώλη_Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, 19:00, αίθουσα 301

Το ΠΜΣ «Περιβαλλοντικός Αρχιτεκτονικός και Αστικός Σχεδιασμός»

σας προσκαλεί στη διάλεξη του καθηγητή
Νίκου Παπαμανώλη με τίτλο:

Θερμική Άνεση – Θερμοπροστασία

που θα δοθεί την
Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, ώρα 19:00
στην αίθουσα 301 του Τμήματος.

Η θεματική της διάλεξης

Η θερμική άνεση ως παράμετρος περιβαλλοντικού – ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων και ανοικτών χώρων. Ανάλυση των μέτρων θερμοπροστασίας για εξασφάλιση συνθηκών θερμικής άνεσης σε κτίρια και ανοικτούς χώρους.

Συνοπτικό βιογραφικό του ομιλητή

Ο Νίκος Παπαμανώλης είναι πτυχιούχος Φυσικός, διπλωματούχος Αρχιτέκτων, κάτοχος Μεταπτυχιακού στη Φυσική Περιβάλλοντος και Διδακτορικού στον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Κτιρίων. Έχει εκπονήσει μεγάλο αριθμό αρχιτεκτονικών μελετών και έχει επιβλέψει την κατασκευή πολλών τεχνικών έργων. Κατά περιόδους συνεργάστηκε με τεχνικές εταιρείες και δημόσιους φορείς σε μελέτες και κατασκευές τεχνικών έργων. Δίδαξε για πολλά χρόνια μαθήματα της ειδικότητάς του σε πανεπιστημιακές Σχολές και Τμήματα. Συμμετείχε, ως ερευνητής, σε προγράμματα εξοικονόμησης ενέργειας σε κτίρια. Από το 2006 είναι Καθηγητής Αρχιτεκτονικής Τεχνολογίας στη Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πολυτεχνείου Κρήτης. Υπήρξε μέλος πολλών επιστημονικών ομάδων, επιτροπών και συμβουλίων. Το συγγραφικό του έργο περιλαμβάνει 6 βιβλία και περισσότερες από 100 εργασίες δημοσιευμένες σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά έντυπα.