ΑΝΑΒΟΛΗ ΟΡΚΩΜΟΣΙΩΝ λόγω των εκτάκτων μέτρων για την αντιμετώπιση της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού

Σύμφωνα με τις πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις για την λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού (ΦΕΚ 956/21-3-2020), για το χρονικό διάστημα από 21.3.2020 έως και 10.4.2020, αποφασίζεται η προσωρινή απαγόρευση στα ΑΕΙ και όλες τις σχολικές μονάδες, μεταξύ άλλων “των τελετών, ημερίδων και πάσης φύσεως εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων”.

Με βάση τις αποφάσεις αυτές, αναβάλλεται η ορκωμοσία των τελειόφοιτων του Τμήματος που είχε ορισθεί για την Παρασκευή 3-4-2020 ή και περαιτέρω εφόσον παραταθεί η ισχύς των μέτρων.

Η Γραμματεία θα μπορεί να χορηγεί βεβαίωση περάτωσης σπουδών μετά από ηλεκτρονικό αίτημα των ενδιαφερομένων (μέσω sis, ή μέσω του  πανεπιστημιακού τους e-mail {στις εξής ηλεκτρονικές διευθύνσης: anap@arch.auth.gr ή cfotiado@arch.auth.gr}).  Οι βεβαιώσεις θα αποστέλλονται μέσω e-mail και με αποδεικτικό παραλαβής.

Οι τελετές ορκωμοσίας θα γίνουν όταν αρθούν τα περιοριστικά μέτρα.

Από τη Γραμματεία