Product Design Summer Camp 2015

Αγαπητοί φίλοι του Διεθνούς Πανεπιστημίου,

Μετά από μία σειρά επιτυχημένων σεμιναρίων στο πλαίσιο της λειτουργίας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος ‘MSc in Strategic Product Design’, το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος διοργανώνει για 2η συνεχή χρονιά το ‘Product Design Summer Camp 2015’ το οποίο θα πραγματοποιηθεί από 29 Ιουνίου μέχρι 09 Ιουλίου 2015.

Το Θερινό Σχολείο απευθύνεται σε σχεδιαστές αντικειμένων, βιομηχανικούς σχεδιαστές, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, γραφίστες, καλλιτέχνες, εκπαιδευτικούς, επαγγελματίες από δημιουργικούς ή βιομηχανικούς κλάδους. Δεν απαιτείται προηγούμενη γνώση λογισμικών. Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους στο σχεδιασμό, την ψηφιακή απεικόνιση, τη σχεδίαση και κατασκευή συσκευασίας, αλλά και τη χρήση μηχανημάτων όπως 3D printers και laser cutters για την παραγωγή προϊόντων με υψηλές προδιαγραφές.

Οι ενότητες που θα καλυφθούν είναι οι παρακάτω:

• Product Development

• CAD based (free hand) Conceptual Design

• 3D modeling in Rhinoceros

• Packaging Design

• Innovation Driven Entrepreneurship

• Επισκέψεις σε εταιρίες (προαιρετικά)

Το Θερινό Σχολείο θα έχει διάρκεια 40 ώρες και θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα. Η προθεσμία υποβολής της αίτησης ενδιαφέροντος λήγει τη Δευτέρα 22 Ιουνίου 2015.

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές πατήστε εδώ.

Ευχαριστούμε,

Charisios Achillas | PhD in Mechanical Engineering