Landscape Architecture International Student Competition, Thessaloniki 2014 Award

Landscape Architecture
International Student Competition, Thessaloniki 2014
Award

Μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονική Τοπίου ΑΠΘ
(Επιμ.Εκδοσης: Μ. Ανανιάδου-Τζημοπούλου)

Εκδόσεις ΖΗΤΗ, Θεσσαλονίκη, 2015
ISBN 978-960-456-443-9

Με την ευκαιρία της 10ης επετείου του, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Αρχιτεκτονική Τοπίου ΑΠΘ, ανακοίνωσε ένα Διεθνή Φοιτητικό Διαγωνισμό Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Θεσσαλονίκη 2014 “Re- designing the cityscape from the forest to the seafront: Tritis Septemvriou Street”. Στο ίδιο πλαίσιο, διοργανώθηκε το διεθνές Συμπόσιο “Landarch Competition, Thessaloniki 2014”, για την παρουσίαση και την τελετή απονομής του διαγωνισμού, καθώς και έκθεση των συμμετοχών που διακρίθηκαν, στο Δημαρχείο της Θεσσαλονίκης.
Το βιβλίο με τίτλο “Landscape Architecture, International student competition. Thessaloniki 2014, Award” συνοψίζει όλο το εγχείρημα και αποτελεί ένα υπόμνημα για την επιτυχή ολοκλήρωση της πρώτης δεκαετίας, 2003-2014, του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, καθώς και ένα εφαλτήριο για την επόμενη.