HERSUS Webinar / 18-19 Φεβρουαρίου 2021

Στις 18 και 19 Φεβρουαρίου, θα έχουμε τη χαρά να σας υποδεχθούμε στην πρώτη εκδήλωση του Έργου HERSUS, που είναι αφιερωμένη στην παρουσίαση των δραστηριοτήτων του, και στη συζήτηση των αποτελεσμάτων της πρώτης ερευνητικής του φάσης.

Η πρώτη αυτή συνάντηση του έργου στοχεύει στο να εκκινήσει  ένα γόνιμο διάλογο στην τομή των γνωστικών περιοχών του Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού και αυτού της Αποκατάστασης / Επανάχρησης Κτιρίων και Συνόλων, στον τρόπο με τον οποίο οι δύο περιοχές συνδέονται στο πλαίσιο των σπουδών και στην πράξη. Η εκδήλωση στοχεύει στο να φέρει σε επικοινωνία όχι μόνο τα συμμετέχοντα ιδρύματα/τμήματα/σχολές αλλά  και μέλη της ευρύτερης επαγγελματικής και ακαδημαϊκής κοινότητας.

Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στην πλατφόρμα zoom της  Σχολή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου του Βελιγραδίου (UBFA) και σε αυτή θα συμμετέχουν τα συvεργαζόμενα στο πρόγραμμα ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης: ΑΠΘ, IUAV (Universita Iuav Di Venezia), UCY (University of Cyprus),USE (University of Seville). Όπως θα διαπιστώσετε και από τα συνημμένα, μέρη της διήμερης εκδήλωσης είναι ανοικτά προς το ευρύτερο κοινό.

Το Seminar  – Teaching Methodologies (sessions 1,2) αναπτύσσει τα αποτελέσματα ανασκόπησης στις μεθοδολογίες διδασκαλίας που ακολουθούνται στα συνεργαζόμενα ιδρύματα σε σχέση με το παραπάνω γνωστικό πλαίσιο, σε μεταπτυχιακό επίπεδο (4ο/5ο έτος και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών). Στο πλαίσιο του Seminar – Keynote lectures, επτά προσκεκλημένοι ομιλητές/τριες θα παρουσιάσουν διαλέξεις σε σχέση με υλοποιημένο έργο αρχιτεκτονικού/αστικού σχεδιασμού που αναδεικνύει τις ιδιαίτερες πτυχές της σχέσης βιώσιμου αρχιτεκτονικού και αστικού σχεδιασμού και προστασίας / αποκατάστασης / επανάχρησης του δομημένου περιβάλλοντος.

Περισσότερες πληροφορίες:

Για να δηλώσετε συμμετοχή στην εκδήλωση ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο

Registration link: https://zoom.us/webinar/register/3116122035060/WN_8Q_EKHsHRBCVWrVUcgzH1Q

Hersus Webinar Booklet WEB