HERSUS Students Questionnaire -Συμπλήρωση Ερωτηματολογίου Φοιτητών και Αποφοίτων ΑΕΙ

Αγαπητοί, αγαπητές,

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο και την συμβολή σας στην έρευνα που εκπονείται από την ερευνητική ομάδα Hersus, του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, της Πολυτεχνικής Σχολής, του Α.Π.Θ. Το ερωτηματολόγιο που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο αποτελεί ένα εργαλείο έρευνας για την πρώτη φάση του έργου HERSUS «Ενίσχυση της κατανόησης της αλληλεπίδρασης πολιτιστικής κληρονομιάς και βιωσιμότητας του δομημένου περιβάλλοντος, στο πλαίσιο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον αρχιτεκτονικό και αστικό σχεδιασμό»  (hersus.org).

Η έρευνα απευθύνεται σε φοιτητές Ανώτατης Εκπαίδευσης, μεταπτυχιακού επιπέδου (δηλαδή που φοιτούν στο 4ο ή 5ο έτος ενιαίου πενταετούς προγράμματος σπουδών, σε μεταπτυχιακά προγράμματα δεύτερου κύκλου, σε προγράμματα εξειδίκευσης τρίτου κύκλου, ή εκπονούν διδακτορικές σπουδές) και σε απόφοιτους ακαδημαϊκών ιδρυμάτων στις χώρες που συμμετέχουν στο έργο HERSUS, προκειμένου να πραγματοποιηθεί μια κριτική ανάλυση του τρόπου διδασκαλίας της αειφορίας και της πολιτιστικής κληρονομιάς στα πεδία του αστικού και αρχιτεκτονικού σχεδιασμού. Σκοπός του ερωτηματολογίου είναι να υποστηρίξει τις Αρχιτεκτονικές Σχολές του HERSUS στη θέσπιση καλών πρακτικών και προτύπων που συνδέονται με τη διδασκαλία στον  τομέα της αειφορίας του ιστορικού δομημένου περιβάλλοντος, μέσω της  διαπολιτισμικής επικοινωνίας και επίλυσης προβλημάτων.

Σύνδεσμος Ερωτηματολογίου:

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι και την Παρασκευή 16 Απριλίου.

Ακολουθώντας τον σύνδεσμο θα βρεθείτε στο περιβάλλον της έρευνας στο οποίο θα πρέπει αρχικά να επιλέξετε γλώσσα. Η Αγγλική έχει οριστεί ως η βασική γλώσσα του ερωτηματολογίου και φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα συμπλήρωσης στα ελληνικά. Σε περίπτωση  που κάποια στιγμή θέλετε να διακόψετε τη συμπλήρωση υπάρχει δυνατότητα  αποθήκευσης των απαντήσεών σας και συνέχισης της συμπλήρωσης σε επόμενο στάδιο.

Η έρευνα αυτή είναι ανώνυμη. Στην πρώτη ενότητα θα σας ζητηθεί να συμπληρώσετε στοιχεία για το υπόβαθρό σας και για το πρόγραμμα σπουδών που παρακολουθείτε για στατιστική ανάλυση και για την επεξεργασία του συνόλου των απαντήσεων. Παρακαλούμε, στο πεδίο 1.1, να επιλέξετε ως χώρα του ανώτατου ακαδημαϊκού ιδρύματος στο οποίο φοιτάτε, ή από το οποίο αποφοιτήσατε, την Ελλάδα. Επίσης επισημαίνουμε για το πεδίο 1.5, ότι οι σχολές εξειδίκευσης τρίτου κύκλου δεν αντιστοιχούν σε προγράμματα σπουδών στην Ελλάδα.

Αφού ολοκληρώσετε την υποβολή των απαντήσεων, θα μεταφερθείτε αυτόματα σε ιστοσελίδα του έργου Hersus από όπου μπορείτε, αν επιθυμείτε, να ζητήσετε ατομική βεβαίωση συμμετοχής στην έρευνα, ή διαφορετικά να αποχωρήσετε. Όλες οι βεβαιώσεις θα αποσταλούν μετά την ολοκλήρωση αυτού του σταδίου της έρευνας, τον Μάιο 2021.

Με εκτίμηση,
Εκ μέρους της ερευνητικής ομάδας Hersus ΑΠΘ