Συμπόσιο «Ταυτότητες: Υλικά και άυλα τεκμήρια ελληνικής διασποράς και μετανάστευσης. Το άλλο βλέμμα».

Revisiting Objects, Encountering Identities. Material and Non-material Evidence of Greek Diaspora and Immigration.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού’ του Α.Π.Θ. και του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας οργανώνoυν σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής, το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής, Α.Π.Θ., το ‘Ιδρυμα Fulbright για την Ελλάδα, την MESEA (Multi Ethnic Studies Europe and the Americas), την Εταιρεία Ελλήνων Μουσειολόγων συμπόσιο με τίτλο:

Το συμπόσιο, που επιθυμεί να συμμετάσχει στον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με τίτλο: “Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: Τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δεν λέγονται, Museums and contested histories: Saying the unspeakable in museums, αποτελεί την πρώτη εκδήλωση στο πλαίσιο του Greek Diaspora Fellowship Program, του Institute of International Education των Η.Π.Α., που χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για να φέρει στην Ελλάδα τους καθηγητές ελληνικών σπουδών στα Πολιτειακά Πανεπιστήμια του Ohio και του Missouri-St Louis, ειδικευμένους στα θέματα ελληνικής μετανάστευσης και διασποράς, κ.κ. Γιώργο Αναγνώστου και Νίκο Πουλόπουλο, οι οποίοι θα είναι και μεταξύ των κύριων εισηγητών.

Το συμπόσιο θα διεξαχθεί την Παρασκευή 19 και το Σάββατο 20 Μαΐου 2017 στο αμφιθέατρο του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης.

Οι θεματικές που περιλαμβάνει και αφορούν κυρίως το γύρισμα στον και τον 20ό αιώνα είναι:

• Τεκμήρια ελληνικής διασποράς και μετανάστευσης σε συλλογές και αρχεία μέσα και έξω από την Ελλάδα

• Αρχιτεκτονική και αρχιτεκτονικά δάνεια της ελληνικής διασποράς και μετανάστευσης

• Η ελληνική διασπορά και μετανάστευση σε τεκμήρια μόνιμων μουσειακών εκθέσεων μέσα και έξω από την Ελλάδα

• Η ελληνική διασπορά και μετανάστευση στον κινηματογράφο και το θέατρο

• Η ταυτότητα του ‘Ελληνα της μετανάστευσης και της διασποράς στην ελληνική και την ξενόγλωσση λογοτεχνία

• Οι εικαστικές τέχνες των Ελλήνων μεταναστών και διασπορικών καλλιτεχνών: Ποια ταυτότητα;

• Τεκμήρια ελληνικής ταυτότητας στο έργο δεύτερης ή τρίτης γενιάς καλλιτεχνών της μετανάστευσης

• Σύγχρονες ερμηνείες και θεωρίες περί ελληνικής διασποράς και μετανάστευσης: Η αναπαράστασή τους στα μουσεία.

• Κυρίαρχες ταυτότητες: Φύλο, εθνότητα, φυλή, γλώσσα, ταξική συνείδηση σήμερα στους νέους επιστήμονες που εργάζονται εκτός συνόρων

Παρακαλούμε, εφόσον επιθυμείτε να συμμετέχετε με εισήγηση, να στείλετε τον τίτλο της εισήγησής σας, περίληψη 200 λέξεων στα ελληνικά και αγγλικά με τη θεματική και τους στόχους της ανακοίνωσής σας (15’), καθώς και ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα 150 λέξεις με την ιδιότητα ή/και τη θέση σας, επίσης και στα αγγλικά, ως τις 17 Απριλίου 2017 στις διευθύνσεις gkoletti@arch.auth.gr/ skioussis@arch.auth.gr/sofiatsirli@gmail.com

Επιστημονική Επιτροπή:

Γιώργος Αναγνώστου (καθηγητής, Ohio State University, U.S.A)

Tάσος Αναστασιάδης, (καθηγητής, McGill University, Canada)

Αντρέας Ανδρέου (καθηγητής, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας)

Γιώργος Αναγνώστου (καθηγητής, Ohio State University, USA)

Γιώργος Αντωνίου (λέκτωρ, Α.Π.Θ.)

Λίνα Βεντούρα (καθηγήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο)

Βασίλης Γούναρης (καθηγητής, Α.Π.Θ.)

‘Αρτεμις Ζενέτου (Διευθύνων Σύμβουλος Ιδρύματος Fulbright)

Μυρσίνη Ζορμπά, (Διδάσκουσα, Ε.Α.Π.)

Γιώργος Καλογεράς (καθηγητής, Α.Π.Θ.)

Νίκος Καλογήρου (καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Κωστής Καρπόζηλος (ιστορικός, Διευθυντής των Αρχείων Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας (ΑΣΚΙ)

Κώστα Κασβίκης, (επικ. Καθηγητής,)Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

Γιώργος Κόκκινος (καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου)

Κώστας Κωτσάκης (καθηγητής, Α.Π.Θ.)

‘Ανυ Λεφάκη (επίκ. Καθηγήτρια, Α.Π.Θ.)

Ιωάννα Λαλιώτου (καθηγήτρια, Αναπληρωτής πρύτανη, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)

Αντώνης Λιάκος (ομ. καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αθηνών)

Νίκος Πουλόπουλος, (καθηγητής, University of Missouri-St. Louis, U.S.A)

Ματούλα Σκαλτσά (καθηγήτρια, Διευθύντρια ΔΠΜΣ ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού, Α.Π.Θ. και Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας)

Πάνος Τζώνος, (ομ. καθηγητής, Α.Π.Θ.)

Δρ. Μαρία Ψωινού, (Επιστ. Συνεργάτις, Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας)

Επιστημονική Οργάνωση

Βούλα Νίτσιου (Δρ. Μουσειολόγος, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Σωκράτης Κιούσης (Δρ. Μουσειολόγος, Μεταδιδάκτορας, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Μιγκέλ Φερνάντες Μπελμόντε (Δρ. μουσειολόγος, Μεταδιδάκτορας, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Οργανωτική Επιτροπή

Στέργιος Γαλίκας (αρχιτέκτων-μουσειολόγος, υποψ. Δρ., Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Ηρακλής Γκουντάρας (ιστορικός της τέχνης-μουσειολόγος, υποψ. Δρ. Τμήματος Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Αθηνά Παυλίδου (φιλόλογος-μουσειολόγος)

Κατερίνα Σύρογλου, (ιστορικός της τέχνης, επιμελήτρια ΜΜΣΤ)

Σοφία Τσίρλη (αρχαιολόγος-μουσειολόγος, υποψ. Δρ. Αρχιτεκτονικής)

Αγγελική Τσιοτινού (αρχαιολόγος-μουσειολόγος, υποψ. Δρ. Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Α.Π.Θ.)

Γραμματεία

Γιούλη Κωλέττη, πτυχ. Οργάνωσης-Διοίκησης, Γραμματεία ΔΠΜΣ ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ