Πρόσκληση σε Ανοιχτό Σεμινάριο Ιστορίας με θέμα “Ιστορία, Μνήμη, Ιστοριογραφία” -ΔΠΜΣ Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού

Το Μεταπτυχιακό ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού”, στο πλαίσιο των Διδακτικών Περιοχών ‘Ιστορία και Θεωρία του Πολιτισμού’ και ‘Θεωρία Μουσειολογίας-Διαχείρισης Πολιτισμού’, οργανώνει ανοιχτό σεμινάριο με τίτλο

“Ιστορία, Μνήμη, Ιστοριογραφία”

Θα μιλήσουν οι καθηγητές Α. Λιάκος, Μ. Ρεπούση, Γ. Κόκκινος, Χρ. Κουλούρη και Δ. Σταματόπουλος. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές θα παρουσιάσουν κριτικά μουσεία τα οποία κατεξοχήν διαχειρίζονται την μνήμη και την ιστορία: Μουσείο Ιστορίας της Πόλης της Θεσσαλονίκης, Μουσείο Ιστορίας της Πόλης του Βόλου, Εβραϊκό Μουσείο, Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, Μουσείο Ολοκαυτώματος Δράκειας, Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα.

Σάββατο 14 Μαΐου 2016, 10.00-17.00

Αμφιθέατρο του Νέου κτιρίου Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του Τμήματος Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής ΑΠΘ.

Προγραμμα-Σεμιναριο για την Ιστορια

poster