Διάλεξη του ιστορικού της τέχνης Eric Anderson_Τρίτη 4 Απριλίου

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων σας προσκαλεί στη διάλεξη του καθηγητή της Ιστορίας της τέχνης Eric Anderson

με τίτλο:
Design In and Out of the Vitrine: Museums and Exhibitions in Nineteenth Century Vienna

Η διάλεξη θα γίνει την Τρίτη 4 Απριλίου, ώρα 19:00 στην αίθουσα 301.

Η θεματική της διάλεξης:

Ο Eric Anderson θα εξετάσει τις μεταμορφώσεις των αντιλήψεων για τον σχεδιασμό στη Βιένη της δεκαετίας του 1870 μέσα από τις νέες πρακτικές έκθεσης και παρουσίασης, τόσο στο Μουσείο Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της πόλης, όσο και στις προσωρινές εκθέσεις αντικειμένων, τις εορταστικές παρελάσεις, τις βιτρίνες εμπορικών καταστημάτων και τα εσωτερικά σπιτιών.

Σύντομο βιογραφικό του ομιλητή:
O Eric Anderson είναι καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης και του Σχεδίου στο Rhode Island School of Design στις ΗΠΑ και φετινός υπότροφος του ιδρύματος Fulbright στο Moυσείο Freud της Βιέννης.

Την επίσκεψη και τις διαλέξεις του Eric Anderson οργανώνουν, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, η Εταιρεία Ελλήνων Ιστορικών της Τέχνης και το Ίδρυμα Fulbright, σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ στη Θεσσαλονίκη και τη Σχολή Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ στην Αθήνα. Η διάλεξη παρουσιάζει ενδιαφέρον τόσο για φοιτητές ιστορίας της τέχνης,  καλών τεχνών, γραφιστικής, για φοιτητές μουσειολογίας και επιμελητές εκθέσεων, καθώς και για το ευρύ κοινό.