Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κυριάκου Χατζηπαρασκευά_Τρίτη 23/5/2017

Κυρίακου Χατζηπαρασκευά

με τίτλο:

Crafting Narratives

Η διάλεξη θα γίνει την Τρίτη 23 Μαΐου 2017, ώρα 19:00 στην αίθουσα 301 του Τμήματος.

Η θεματική της διάλεξης:

Crafting narratives is about ‘making’ projects.

Crafting narratives stresses the idea of how we react to a brief beyond the fulfilment of the client requirements. It is about what signifies the process of the making of a project and how this is conveyed to the client, the user, the public, the context.

Crafting narratives is about embedding multiple layers of strategic thinking into the process of the making. It is about devising a system to work across disciplines, about being expert at not being expert, and reflecting on the nature of the brief itself.

Crafting narratives is about what unifies the gesture in relation to the context, manifesting itself throughout its materialisation and the fabrication of its constituents.

Σύντομο βιογραφικό του ομιλητή:

Ο Κυριάκος Χατζηπαρασκευάς εργάζεται ως αρχιτέκτονας στο Heatherwick Studio στο Λονδίνο από το 2014. Πριν τη συνεργασία του με το Heatherwick Studio εργάστηκε στη Γερμανία, την Αυστρία και την Ολλανδία. Εργάστηκε στο studio του καλλιτέχνη Tomás Saraceno (Φρανκφούρτη και Βερολίνο) και των Schneider+Schumacher (Φρανκφούρτη). Εδώ συμμετείχε από την αρχική ιδέα ως την εφαρμογή, σε μια ποικιλία βραβευμένων έργων, που περιλαμβάνουν καλλιτεχνικές εγκαταστάσεις και έργα αστικών υποδομών.
Τα ενδιαφέροντά του εντοπίζονται στον σχεδιασμό στην τομή της τέχνης, της αρχιτεκτονικής και της επιστήμης, συμβάλλοντας έτσι στην πρακτική του Heatherwick Studio που διατρέχει διαφορετικές πειθαρχίες.
Έχει δώσει διαλέξεις σε πολλά πανεπιστήμια στην Γερμανία, τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και το Ηνωμένο Βασίλειο, όπως στο TU Darmstadt, TU Kaiserslautern, the University of Kentucky, Liverpool and Edinburgh.
Ο Κυριάκος Χατζηπαρασκευάς αποφοίτησε από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στο Advanced Architectural Design στη Staedelschule στη Φρανκφούρτη.