Διάλεξη της Μυρσίνης Μαμωλή_Τρίτη 6/3/2018

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων σας προσκαλεί στη διάλεξη της αρχαιολόγου

Μυρσίνης Μαμωλή

με τίτλο:

Προσδιορίζοντας τον αρχιτεκτονικό τύπο των αρχαίων ελληνικών και ρωμαϊκών βιβλιοθηκών

Η διάλεξη θα γίνει την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018, ώρα 19:00 στην αίθουσα 301 του Τμήματος.

Η θεματική της διάλεξης

H βιβλιοθήκη ήταν ένα από τα πιο σημαντικά ιδρύματα της ελληνιστικής και Ρωμαϊκής πόλης. Παρόλα αυτά, παραμένει ένα από τα λιγότερο αναγνωρίσιμα και από τα πιο δύσκολα να αποκατασταθούν κτήρια, διότι παρουσιάζει σημαντική ποικιλομορφία σχεδιασμού, κλίμακας, μνημειακότητας και χρήσης αρχιτεκτονικών στοιχείων. Αυτή η δουλειά επαναδιαπραγματεύεται τα θέματα σχεδιασμού των αρχαίων βιβλιοθηκών και τα αποσαφηνίζει στο φως των πρόσφατων ανασκαφικών δεδομένων. Επιπλέον, συνθέτει την ιστορική με τη φορμαλιστική ανάλυση προτείνοντας τις γραμματικές σχημάτων ως μια συστηματική μεθοδολογία για την αποκατάσταση του κενού ανάμεσα στην κατάσταση διατήρησης και στον αρχικού σχεδίου. Οι αρχές σχεδιασμού των γνωστών αρχαίων βιβλιοθηκών μεταφράζονται σε κανόνες σχεδιασμού, η εφαρμογή των οποίων παράγει κατόψεις βιβλιοθηκών διαφορετικής κλίμακας και μνημειακότητας. Οι κανόνες σχεδιασμού περιλαμβάνουν μεταδεδομένα ως προς τα αρχαιολογικά κατάλοιπα, στα οποία βασίζονται. Με την παραδοχή ότι σε όσο περισσότερα αρχαιολογικά κατάλοιπα βασίζεται ένας κανόνας, τόσο πιο σημαντικός θεωρείται για τον προσδιορισμό της τυπολογίας των αρχαίων βιβλιοθηκών, προτείνεται ότι η ανάλυση συχνότητας των κανόνων που εφαρμόζονται για την αποκατάσταση των γνωστών βιβλιοθηκών μας παρέχει ένα μοντέλο πιθανοτήτων για τον προσδιορισμό του αρχιτεκτονικού τύπου της αρχαίας βιβλιοθήκης.

Σύντομο βιογραφικό της ομιλήτριας

Η Δρ. Μυρσίνη Μαμωλή είναι αναλυτική αρχαιολόγος που δουλεύει στην τομή της Ιστορίας της τέχνης και αρχιτεκτονικής και του υπολογιστικού σχεδιασμού. Έχει διδάξει ως Επίκουρη καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης στη Σχολή Καλών Τεχνών στο College of Art and Design στο Louisiana State University, στο Baton Rouge των Η.Π.Α. (2013-2016), μαθήματα πάνω στην αρχαία Ελληνική και Ρωμαϊκή τέχνη και μαθήματα στη φορμαλιστική θεωρία του στύλ, και ως λέκτορας στο θερινό πρόγραμμα μαθημάτων στην Ελλάδα και στην Ιταλία του College of Design, Georgia Institute of Technology, (2007-2014). Η διδακτορική της διατριβή “Προς μία θεωρία αποκατάστασης αρχαίων βιβλιοθηκών” βραβεύτηκε με το βραβείο της καλύτερης διατριβής 2014 στο Georgia Tech. Επίσης,  η δρ. Μαμωλή έχει βραβευτεί με διάφορες υποτροφίες, συμπεριλαμβανομένου μίας από το Ίδρυμα Fulbright. Είναι πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (2004), έχει μεταπτυχιακό στην Πολιτισμική Πληροφορική από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου (2006), και Διδακτορικό στην Αρχιτεκτονική από το Georgia Institute of Technology (2014) με εξειδίκευση στον Υπολογιστικό Σχεδιασμό και στην Ιστορία της Αρχιτεκτονικής. Αυτή τη στιγμή εκπληρώνει την υποχρέωση της διετούς παραμονής στην Ελλάδα, στα πλαίσια της υποτροφίας Fulbright.