ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με ανακοίνωσή του ενημερώνει ότι η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων χορήγησης του στεγαστικού επιδόματος για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17, η οποία έληγε την 20η Οκτωβρίου 2017, παρατείνεται έως και την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017.

Δεν προβλέπεται να δοθεί άλλη παράταση.

Επίσης, δεδομένου ότι πολλοί δικαιούχοι έχουν ήδη κάνει αίτηση με οριστική υποβολή με λανθασμένα στοιχεία, για να μην καθυστερεί η υποβολή  των ορθών αιτήσεων και επιβαρύνεται η διαδικασία, έγινε μερική άρση περιορισμών στο σύστημα του Στεγαστικού Επιδόματος.

Έτσι οι παρακάτω περιπτώσεις :

• ένας γονέας που υπέβαλε ως δικαιούχος φοιτητής με τα ακαδημαϊκά στοιχεία του τέκνου του

• ένας γονέας που υπέβαλε ως γονέας αλλά δήλωσε στοιχεία ΑΦΜ άλλου τέκνου και σωστά στοιχεία ακαδημαϊκής

• ένας γονέας που υπέβαλε ως γονέας αλλά δήλωσε στοιχεία ΑΦΜ άλλου προσώπου και σωστά στοιχεία ακαδημαϊκής

μπορούν να υποβάλουν νέα αίτηση με τα ορθά στοιχεία χωρίς να διαγραφεί η λανθασμένη.

Το ίδιο ισχύει και για τις αιτήσεις στις οποίες το σύστημα ενημερώνει το δικαιούχο ότι λόγω τις μη πλήρωσης κάποιου κριτηρίου η αίτηση δεν θα υποβληθεί στο Ίδρυμα.