Μπίκας Παναγιώτης (Ε.ΔΙ.Π.)

Ο Μπίκας Παναγιώτης αποφοίτησε το 1995 από το Ιστορικό –Αρχαιολογικό της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. και συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιστορία της Τέχνης. Το 2004 απέκτησε το Διδακτορικό δίπλωμα, με θέμα «Η εικονογράφηση των περιοδικών στην Ελλάδα τον 19ο αιώνα». Έως το 2014 εργαζόταν  ως Επιμελητής στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών του Α.Π.Θ. Από το 2014 διδάσκει ως ΕΔΙΠ στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΑΠΘ. Παράλληλα έχει εργαστεί ως ΣΕΠ στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, ενώ διδάσκει και στο Διαπανεπιστημιακό Μεταπτυχιακό  Πρόγραμμα Μουσειολογία Διαχείριση Πολιτισμού ΑΠΘ, στο  Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών,  Σημειωτική Πολιτισμός και Επικοινωνία και στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Τέχνη και Δημόσια Σφαίρα.

Έχει δημοσιεύσει άρθρα και μελέτες κυρίως για την ελληνική τέχνη του 19ου αιώνα, τον ρόλο της τυπωμένης εικόνας, τη δημόσια γλυπτική, την τέχνη της Θεσσαλονίκης και την σχέση τέχνης και πολιτικής. Υπήρξε μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Ελλήνων Ιστορικών της Τέχνης.

Βιογραφικό, Μπίκας Παναγιώτης

Σύνδεσμος MODIP: https://qa.auth.gr/el/cv/mpikasp