ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ

Σάσα Λαδά: Χώρος & ετερότητα_Πραγματολογικά και μεθοδολογικά συμφραζόμενα / 06-12-2017, 12:00-14:00

Διάλεξη του Χρήστου Δεληγιάννη 30|11|2017

ΔΙΑΛΕΞΗ YAKOV MOLHO

Διάλεξη της αρχιτέκτονα Αγνής Κουβελά_Τρίτη 21/11/2017

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Τσαμπίκου Πετρά_Τρίτη 14/11/2017

Διάλεξη Θοδωρή Ανδρουλάκη και Θεώνης Ξάνθη_7 Νοεμβρίου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κυριάκου Χατζηπαρασκευά_Τρίτη 23/5/2017

Διάλεξη του ιστορικού της τέχνης Eric Anderson_Τρίτη 4 Απριλίου

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Σωκράτη Γεωργιάδη_Τρίτη 21/03/2017

Διάλεξη αρχιτέκτονα Τηλέμαχου Ανδριανόπουλου_Τρίτη 7 Μαρτίου

Διάλεξη της αρχιτέκτονος και ποιήτριας Φοίβης Γιαννίση_Τρίτη 21/02/2017

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Κώστα Πουλόπουλου_Τρίτη 20/12/2016

ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΗΣ DORA FRANCESE: TECHNOLOGIES FOR SYSTAINABLE URBAN DESIGN AND BIOREGIONALIST REGENERATION / 07EA10

ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ-MUSEUM BRANDING-ΠΕΜΠΤΗ 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ, 17.00

Διάλεξη της Sabine Knierbein και του Tihomir Viderman από το TU Wien_Τρίτη 11/10

Διάλεξη Μαρίας Κοκκίνου & Ανδρέα Κούρκουλα_Τρίτη 7 Ιουνίου

Διάλεξη Δώρας Παπίδου, Δευτέρα 23 Μαΐου, 13:30, αιθ. 301, μαθ. 04ΕΑ10 Σχεδιασμός 2

Διάλεξη Δήμητρας Χατζησάββα_Τρίτη 24 Μαΐου

Διάλεξη Ελένης Παυλίδου_Δευτέρα 23 Μαΐου_Θεατράκι

Δύο ανοιχτές διαλέξεις / Μεταπτυχιακό ‘Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού’

Διάλεξη του καθηγητή Dmitry Olegovich Shvidkovsly, Πρύτανη του Αρχιτεκτονικού Ινστιτούτου MARKHI της Μόσχας

ΔΠΜΣ Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού- προσκληση σε ανοιχτές διαλέξεις

Διάλεξη και Προβολή ντοκιμαντερ Τζωρτζ Κόντου_Τρίτη 12 Απριλίου

Διάλεξη Π. Τουρνικιώτη και Ν. Καλογήρου με θέμα: “Ρομαντισμός στην Αρχιτεκτονική: η περίπτωση της Αθήνας, ειδική αναφορά στη Θεσσαλονίκη”

Διάλεξη Richard Whitlock_Τρίτη 5 Απριλίου

ανοιχτή διάλεξη ΔΠΜΣ Μουσειολογία-Διαχείριση Πολιτισμού

ΔΙΑΛΕΞΗ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΤΑΣΙΟΥ

Διάλεξη Ανδρέα Σκούρτη_Τρίτη 29 Μαρτίου

Διάλεξη Σωκράτη Γεωργιάδη_Τρίτη 22 Μαρτίου 2016

Διάλεξη του Αρχιτέκτονα Δημήτρη Κορρέ

Διάλεξη του Διονύση Καββαθά: “Τι είναι ένα τεχνικό μέσον” / ΠΜΣ “Σχεδιασμός Αιχμής”

Διάλεξη Αριστείδη Ρωμανού_8 Μαρτίου 2016

Διάλεξη Μ. Κορρέ

Διάλεξη Μ Χατζηστυλλή_Τρίτη 26 Ιανουαρίου

Διάλεξη Γ. Πανέτσου_Τρίτη 19 Ιανουρίου

Διάλεξη του καθηγητή της Σχολής Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ Κωνσταντίνου Σερράου

Διάλεξη Cesarina Siddi_Τρίτη 24 Νοεμβρίου

Διάλεξη στο πλαίσιο του θεωρητικού μαθήματος 07TH12- με θέμα «Το Υποκείμενο την περίοδο της νεωτερικότητας και μετανεωτερικότητας»

Διάλεξη στο πλαίσιο του θεωρητικού μαθήματος 07TH12- με θέμα «Χρονικότητα και Αρχιτεκτονική»

Διάλεξη Δημήτρη Μέλισσα_Τρίτη 9 Ιουνίου 2015

Διάλεξη κ. Δήμητρας Χατζησάββα

διάλεξη του κ. Γ. Κουτούπη με τίτλο: πού πήγε η δυνητικότητα;

Δευτέρα 18 Μαίου_διάλεξη του Διονύση Καββαθά_CINE- CITTA: ΕΝΑΣ ΑΤΕΡΜΟΝΟΣ ΒΡΟΧΟΣ ΑΝΑΔΡΑΣΗΣ

διάλεξη του Καθηγητή Νίκου Τσινίκα

ΔΙΑΛΕΞΗ ΝΙΚΟΥ ΛΥΓΕΡΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ: ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΙΩΝ ΤΕΡΖΟΓΛΟΥ “ΜΝΗΜΗ ΠΟΛΗ ΑΡΧΕΙΟ: ΜΙΑ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ + ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ”

ΔΙΑΛΕΞΗ: ΗΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ “Το “φύλο” ως συντακτικός άξονας στο “Ορλάντο” της Βιρτζίνια Γουλφ”

Τετάρτη 29 Απριλίου_διάλεξη του καθηγητή Παναγιώτη Τουρνικιώτη

Δευτέρα 27 Απριλίου_διάλεξη του αρχιτέκτονα Δημήτρη Θωμόπουλου

Τρίτη 21 Απριλίου 2015 διάλεξη του ομότιμου καθηγητή Νικολάου Κ. Μουτσόπουλου

Διάλεξη: Λήδα-Βανέσσα Χαρσούλη Τρίτη 31 Μαρτίου 2015

Ομιλία Σαράντη Ζαφειρόπουλου 17/3/2015

Πρόσκληση σε διάλεξη_Αλέκα Καραδήμου – Γερόλυμπου_Τρίτη 10 Μαρτίου

ΔΙΑΛΕΞΗ ΠΕΤΡΟΥ ΜΑΡΤΙΝΙΔΗ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΝΔΥΛΙΑΡΗ

Πολη και Κρίση_Πρόσκληση σε διάλεξη_Τρίτη 25/11/2014

2 Διαλέξεις: Νέλλα Γκόλαντα-Ασπασία Κουζούπη

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Τιμητική διάλεξη κας Ανανιάδου-Τζημοπούλου στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΠΣ ΑΠΘ

Θανάσης Μουτσόπουλος _ Μυστηριώδη κτίρια

Διάλεξη της ομότιμης καθηγήτρια κ. Σάσας Λαδά

Διάλεξη Ηλία Γραμματικού _ Συντακτικές σχέσεις ανάμεσα στην «Όπερα του Πεκίνου» και το «Θέατρο της εικόνας» του Bob Wilson

Διάλεξη _ Εναλλακτικοί οικονομικοί – πολιτικοί χώροι και έρευνα δράσης _ Παραδείγματα από τη Θεσσαλονίκη.

Διάλεξη _ Ενεργειακός Σχεδιασμός Όψεων _ Εργαλείο για τον ολοκληρωμένο σχεδιασμό του κτιρίου

ΔΙΑΛΕΞΗ ΝΙΚΟΥ ΛΥΓΕΡΟΥ

Διάλεξη Ρεεμ Εγιάλ_ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ 2014

Διάλεξη του αρχιτέκτονα Σωκράτη Γεωργιάδη

ΔΙΑΛΕΞΗ “Μετακινήσεις Κτιρίων”- ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΡΑΣ (4 Απριλίου και ώρα 18:00)

ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΠΜΣ: Β. ΧΑΣΤΑΟΛΓΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΠΜΣ _ Στερέωση και αποκατάσταση Μονής Δαφνίου μετά το σεισμό του 1999

ΔΙΑΛΕΞΗ_ Φ.ΜΑΛΛΟΥΧΟΥ-TUFANO

ΔΙΑΛΕΞΗ _ ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΛΩΝΑΣ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΑΣΟΥ ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΥ

Φ.Λ.Α.Σ διάλεξη Γεωργίου

ΔΙΑΛΕΞΗ NEIL SPILLER

SKG_IN_FLUX

ΔΙΑΛΕΞΗ ΗΛΙΑ ΖΕΓΓΕΛΗ

ΔΙΑΛΕΞΗ JONATHAN HILL

STUDIOS ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2009-2010

John Palmesino

Renato Bochhi

ΔΙΑΛΕΞΗ MARCOS CRUZ

Sotirios Varsamis

Bernard Cache

ΜΟΥΣΕΙΑ 11

BRANCO KOLAREVIC H ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑΣ

Μουσεία 06 – Διαλέξεις και μελέτες για τις πολιτισμικές σπουδές και τις εικαστικές τέχνες

Matthias Kohler

Kas Oosterhuis

Κρητικό Τοπίο Αδελφοί Βαρουδάκη

Beatriz Colomina, Mark Wigley

Greg Lynn

Jean-Pierre Le Dantec

Winka Dubbeldam

Madhavi Desai

Winka Dubbeldam

Κώστας Τερζίδης

Μαρία Γούλα

Ali Rahim

Pierre Pellegrino

Evan Douglis

Berlage Institute

Lars Spuybroek