Προπτυχιακές Σπουδές/Φ114

20051611

Τύπος Μαθήματος
  • Υποβάθρου
    Τα μαθήματα εκείνα που, αν και δεν αναφέρονται άμεσα στην επιστήμη που θεραπεύει το Πρόγραμμα Σπουδών, ωστόσο αποτελούν αναγκαία προϋπάρχουσα επιστημονική γνώση για να μπορέσει κάποιος να αντιληφθεί θέματα άμεσα εντασσόμενα σ' αυτήν. Συνήθως διδάσκονται στα πρώτα εξάμηνα σπουδών. Παραδείγματα τέτοιων μαθημάτων είναι τα Στατιστική στη Βιολογία, η Φυσικοχημεία κα.

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Το μάθημα προσφέρεται σε φοιτητές προγραμμάτων ανταλλαγής.

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία, Εξέταση)
  • Αγγλικά (Εξέταση)

Μαθησιακά Αποτελέσματα
- Θα έχουν εξοικειωθεί με τα κείμενα και τη σκέψη των σημαντικότερων φιλοσόφων του 20ού αι.
- Θα έχουν αποκτήσει την ικανότητα μιας 'εκ του σύνεγγυς' ανάγνωσης ενός φιλοσοφικού κειμένου και μιας παραγωγικής ερμηνευτικής αναμέτρησης με αυτό.

Γενικές Ικανότητες
  • Αυτόνομη εργασία
  • Άσκηση κριτικής και αυτοκριτικής
  • Προαγωγή της ελεύθερης, δημιουργικής και επαγωγικής σκέψης

Περιεχόμενο Μαθήματος
Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση με την πολυμορφία των φιλοσοφικών ρευμάτων που αναπτύσσονται στη διάρκεια του εικοστού αιώνα. Στο πλαίσιο αυτό, και ξεκινώντας από τον Νίτσε ως φιλόσοφο με τον οποίο “κλείνει” η περίοδος των Νέων Χρόνων, θα ασχοληθούμε μεταξύ άλλων με φιλοσόφους όπως ο Βίτγκενσταϊν, οι Χόρκχαϊμερ και Αντόρνο, ο Χούσσερλ, ο Χάιντεγκερ, ο Γκάνταμερ και ο Ντερριντά. Καθώς η ενασχόληση με τη φιλοσοφία δεν είναι παρά ενασχόληση με τα φιλοσοφικά κείμενα, η προσπάθειά μας θα στηριχθεί σε επιλεγμένα αποσπάσματα από το έργο αυτών των φιλοσόφων.

– Το μάθημα είναι “ανοικτό” σε φοιτητές όλων των Σχολών και Τμημάτων. Η παρακολούθησή του κρίνεται απαραίτητη. Η αξιολόγηση της επίδοσης κατά την τελική εξέταση θα ελέγχει την ικανότητα για ερμηνευτική προσέγγιση των κειμένων που θα μας απασχολήσουν (χωρίς να προϋποθέτει κανενός είδους αποστήθιση).

Λέξεις Κλειδιά
Σύγχρονη Φιλοσοφία

Τύποι Εκπαιδευτικού Υλικού
  • Σημειώσεις
  • Βιβλίο

Χρήση Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών
Χρήση Τ.Π.Ε.
  • Χρήση Τ.Π.Ε. στην Επικοινωνία με τους φοιτητές

Οργάνωση Μαθήματος
  • Διαλέξεις: Ώρες Διδασκαλίας 36, Φόρτος Εργασίας 125 ώρες

Αξιολόγηση Φοιτητών
Περιγραφή

Μέθοδοι Αξιολόγησης Φοιτητών
  • Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Εκτεταμένης Απάντησης (Συμπερασματική)
  • Δημόσια Παρουσίαση (Διαμορφωτική)

Βιβλιογραφία μαθήματος (Εύδοξος)
Άντονυ Κέννυ (επιμ.): Ιστορία της δυτικής φιλοσοφίας. Αθήνα: Νεφέλη 2007.
Ζαν-Μισέλ Μπενιέ: Ιστορία της νεωτερικής και σύγχρονης φιλοσοφίας. Αθήνα: Καστανιώτης 1999.
Φρανσουά Σατελέ: Ιστορία της φιλοσοφίας, τ. Δ: 20ος αι. Σύγχρονα φιλοσοφικά ρεύματα (Encyclopedie de la Pleiade). Αθήνα: ΜΙΕΤ 2002.