Προπτυχιακές Σπουδές/09EX12

ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ: ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Πληροφορίες Μαθήματος

Τίτλος ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ: ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ / SPECIALIZATIONS, INSIGHTS, EXPERIMENTATIONS: HYBRID SYSTEMS: TRANSFORMATION, MUTATION, RESPONSIVENESS, ADAPTIVITY, INTERACTION
Κωδικός 09EX12
Σχολή Πολυτεχνική
Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Κύκλος / Επίπεδο 1ος / Προπτυχιακό
Περίοδος Διδασκαλίας Χειμερινή

Πρόγραμμα Σπουδών: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ 2014-15

Κατεύθυνση Τύπος Παρακολούθησης Εξάμηνο Έτος ΔΜ ECTS
Κορμός Υποχρεωτικό Κατ' Επιλογήν 9 5 6 6

Πληροφορίες Τάξης

Τίτλος ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ: ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
Ακαδημαϊκό Έτος 2014 – 2015
Περίοδος Τάξης Χειμερινή
Διδάσκοντες
  • Μαρία Βογιατζάκη
Class ID
20051528

Τύπος Μαθήματος
  • Επιστημονικής Περιοχής
    Πρόκειται για τα μαθήματα εκείνα που αναφέρονται σε γνωστικά πεδία που εντάσσονται άμεσα στο επιστημονικό αντικείμενο του Προγράμματος Σπουδών. Συνήθως διδάσκονται από το δεύτερο εξάμηνο των σπουδών και μετά, χωρίς βεβαίως να αποκλείεται η ένταξή τους και στο πρώτο. Παραδείγματα τέτοιων μαθημάτων είναι η Φυσιολογία φυτών, η Βιολογία κυττάρου κα.

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία, Εξέταση)
  • Αγγλικά (Διδασκαλία, Εξέταση)

Προαπαιτήσεις
Προαπαιτούμενα Μαθήματα
  • 05TT10 ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
  • 08EM11 ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ
  • 01EA10 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ 1
  • 02TB10 ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΔΟΜΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ 1: ΑΡΧΕΣ ΔΟΜΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ- ΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
  • 02EE10 ΥΛΙΚΑ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
  • 04TH21 ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 1: ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ
  • 05TT11 ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
  • 03EA10 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 1

Περιεχόμενο Μαθήματος
Το εργαστήριο είναι προσανατολισμένο στη διαδικασία που οδηγεί σε δυναμικά συστήματα που είναι σε θέση να εκτελούν (perform) μια σειρά από πραγματικές και ανθρώπινες λειτουργίες. Αυτές οι σύνθετες φυσικές διαδράσεις είναι εφικτές με σύζευξη ευφυούς χρήσης υπολογιστών (embedded computation-intelligence) και των αντίστοιχων απτών, χειρωνακτικών.

Εκπαιδευτικός στόχος του εργαστηρίου είναι να φέρει τους φοιτητές κοντά στους πειραματισμούς της σύγχρονης αρχιτεκτονικής πρωτοπορίας. Tα υβριδικά συστήματα και η δημιουργία αυτών μέσω της χρήσης ψηφιακών τεχνικών αποτελούν προσφιλές πεδίο της σύγχρονης πειραματικής αρχιτεκτονικής και κεντρικό πυρήνα εργασίας του μαθήματος.

Μέσω αυτού του εργαστηρίου σχεδιασμού οι φοιτητές θα γνωρίσουν το πλαίσιο των αξιών που συνοδεύουν τη συζήτηση για τα υβριδικά συστήματα, τις επιστημονικές περιοχές που υποστηρίζουν το σχεδιασμό τους και τα ψηφιακά εργαλεία με τα οποία γεννιούνται οι μορφές τους.

Το εργαστήριο θα αναφερθεί ειδικότερα στο ρόλο της μελέτης της ανατομίας, της βιολογίας, της φύσης, των μαθηματικών και άλλων συγγενών πεδίων στον εκ των κάτω (bottom up) σχεδιασμό των υβριδικών χώρων και στον τρόπο που αυτά προσδιορίζουν τις λογικές και τους μηχανισμούς μορφογενετικών διαδικασιών καθώς και τους τρόπους που μια υβριδική μορφή μπορεί να μεταβληθεί και να προσαρμοστεί.

Το μάθημα θα ασχοληθεί επίσης με τις κατασκευαστικές μεθόδους, την υλικότητα και τα σύγχρονα υλικά που χρησιμοποιούνται στη δημιουργία υβριδικών χώρων.

Τύποι Εκπαιδευτικού Υλικού
  • Διαφάνειες