Προπτυχιακές Σπουδές/09EX10

Πληροφορίες Μαθήματος

Τίτλος ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ- ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΝΟΡΒΗΓΙΑ / SPECIALIZATIONS, INSIGHTS, EXPERIMENTATIONS: INTERNATIONAL COMPETITION: COMPANY HEADQUARTERS IN NORWAY
Κωδικός 09EX10
Σχολή Πολυτεχνική
Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Κύκλος / Επίπεδο 1ος / Προπτυχιακό
Περίοδος Διδασκαλίας Χειμερινή

Πρόγραμμα Σπουδών: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ 2014-15

Κατεύθυνση Τύπος Παρακολούθησης Εξάμηνο Έτος ΔΜ ECTS
Κορμός Επιλογής 9 5 6 6

Πληροφορίες Τάξης

Τίτλος ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΙ: ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
Ακαδημαϊκό Έτος 2014 – 2015
Περίοδος Τάξης Χειμερινή
Διδάσκοντες
  • Ειρήνη Σακελλαρίδου
Class ID
20051531

Τύπος Μαθήματος
  • Ανάπτυξης Δεξιοτήτων
    Μαθήματα που δεν στοχεύουν στην παροχή επιστημονικής γνώσης στο αντικείμενο του Προγράμματος Σπουδών, αλλά στην καλλιέργεια και ανάπτυξη άλλων δεξιοτήτων των φοιτητών. Παραδείγματα τέτοιων μαθημάτων είναι τα μαθήματα επιχειρηματικότητας και ενδεχομένως και οι ξένες γλώσσες.

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Το μάθημα προσφέρεται σε φοιτητές προγραμμάτων ανταλλαγής.

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία, Εξέταση)
  • Αγγλικά (Διδασκαλία, Εξέταση)

Προαπαιτήσεις
Προαπαιτούμενα Μαθήματα
  • 01EE10 ΜΕΣΑ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ
  • 05EA10 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 3
  • 05TT10 ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
  • 07TH10 ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2: ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ
  • 04EA10 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 2
  • 01EA10 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ 1
  • 03EE10 ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
  • 05TT11 ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
  • 06EA10 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 4
  • 02EA10 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ 2
  • 03EA10 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ 1

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Γενικές Ικανότητες
  • Εφαρμογή της γνώσης στην πράξη
  • Αναζήτηση, ανάλυση και σύνθεση δεδομένων και πληροφοριών, με τη χρήση και των απαραίτητων τεχνολογιών
  • Λήψη αποφάσεων
  • Αυτόνομη εργασία
  • Ομαδική εργασία
  • Εργασία σε διεθνές περιβάλλον
  • Εργασία σε διεπιστημονικό περιβάλλον
  • Παραγωγή νέων ερευνητικών ιδεών
  • Σεβασμός στο φυσικό περιβάλλον
  • Άσκηση κριτικής και αυτοκριτικής
  • Προαγωγή της ελεύθερης, δημιουργικής και επαγωγικής σκέψης

Περιεχόμενο Μαθήματος
Συνθετικό εργαστήριο εμβάθυνσης και πειραματισμού στην σύνθεση. Δίνει έμφαση στην συγκρότηση του concept και της συνθετικής λογικής, με στόχο τον συνολικό σχεδιασμό που λαμβάνει υπ’ όψιν τις πολλαπλές παραμέτρους που συγκροτούν το αρχιτεκτονικό έργο σε συνδιασμό με τα δεδομένα του προβλήματος όπως τίθενται σε ένα διεθνή διαγωνισμό. Στόχος του μαθήματος είναι η εξοικίωση των φοιτητών/τριών με τον σχεδιασμό ενός θέματος μεγάλης κλίμακας, υπό το πρίσμα των απαιτήσεων ενός διεθνούς διαγωνισμού. Το εργαστήριο διερευνά σχέσεις της αρχιτεκτονικής αφήγησης με τον χώρο, την μορφή, το πρόγραμμα και τον τόπο μέσα από τον σχεδιασμό ενός Κτιρίου Γραφείων μεγάλης κλίμακας. Το concept ως συνθετική αφετηρία και η διαδικασία συγκρότησης της αρχιτεκτονικής συνθετικής δομής θα βρίσκεται σε συνομιλία με τα δεδομένα ενός διεθνούς αγωνοθέτη.

Το συνθετικό θέμα αφορά διεθνή διαγωνισμό για Συγκρότημα Γραφείων μεγάλης εταιρείας στην Νορβηγία. Θα δοθεί έμφαση σε ζητήματα προγραμματικής και χωρικής οργάνωσης και θα συζητηθούν έννοιες όπως ταυτότητα και εικονικότητα. Ο σχεδιασμός θα γίνει σε επίπεδο προμελέτης, με ετοιμασία ντοσιέ παρουσίασης Α3.
Το μάθημα θα έχει την μορφή studio σε συνδυασμό με workshop. Χρήση πολλαπλών σχεδιαστικών μέσων με έμφαση στην τρισδιάστατη απεικόνιση μέσω ψηφιακών μοντέλων και μακέτας εργασίας ως εργαλεία αναπαράστασης και διερεύνησης από το επίπεδο του concept έως την τελική πρόταση.
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Βανέσσα Τσακαλίδου, MArch in Architectural Design UCL, Δρ. ΑΠΘ Ερμής Αδαμαντίδης, MSc in Adaptive Architecture and Computation, UCL Δομινίκη Δαδάτση, MArch in Architecture & Urbanism, AA

Λέξεις Κλειδιά
Κεντρικη Ιδεα (concept), Συνθετική δομή, Διεθνής Διαγωνισμός, Συγκρότημα Γραφείων

Τύποι Εκπαιδευτικού Υλικού
  • Διαφάνειες
  • Βιβλίο
Οργάνωση Μαθήματος
  • Διαλέξεις: Ώρες Διδασκαλίας 6 (Ομαδικά)
  • Εκπόνηση μελέτης (project): Φόρτος Εργασίας 12 ώρες (Ατομικά, Ομαδικά, Erasmus)

Αξιολόγηση Φοιτητών
Συνθετική ικανότητα

Μέθοδοι Αξιολόγησης Φοιτητών
  • Δημόσια Παρουσίαση (Διαμορφωτική, Συμπερασματική)

Βιβλιογραφία μαθήματος (Εύδοξος)
Βιβλίο [15543]: Χωρογραφίες, Πεπονής Γιάννης Λεπτομέρειες
Βιβλίο [41955273]: ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ της ελληνικής μεταπολεμικής αρχιτεκτονικής, Τσακόπουλος Παναγιώτης Λεπτομέρειες

Επιπρόσθετη βιβλιογραφία για μελέτη
Working Spaces. Simone Schleifer. Evergreen-Taschen. 2005
Total Office Design: 50 Contemporary Workplaces. K. Zumstein, H. Parton. Thames & Hudson. 2011.
Office Buildings: A Design Manual. R. Hascher, S. Jeska, B. Klauck. Birkhauser. 2002.
Γραφεία & επαγγελματικοί χώροι. Εκδόσεις ΚΤΙΡΙΟ. 2007.
The Other Office: Creative Workplace Design. Matt Stewart. Birkhauser. 2004.
Future Office. Christopher Grech and David Walters. Routledge. 2008. The Commercial offices Handbook. Tim Battle. RIBA Publishing. 2003
Material World 3: Innovative Materials for Architecture and Design. Elodie Ternaux. FRAME. 2011.
Material Matters: New Materials in Design. Phil Howes, Zoe Laughlin, Black Dog Publishing. 2012.
Αυν. Ραντ. Κοντά στον ουρανό. Τόμος α’ και β’. Ωκεανίδα. 1997.
Ayn Rand. The Fountainhead. Plume; Reprint edition. 1994.
Tanizaki. Το εγκώμιο της σκιάς. Άγρα.