Προπτυχιακές Σπουδές/07TH20

20051555

Τύπος Μαθήματος
  • Επιστημονικής Περιοχής
    Πρόκειται για τα μαθήματα εκείνα που αναφέρονται σε γνωστικά πεδία που εντάσσονται άμεσα στο επιστημονικό αντικείμενο του Προγράμματος Σπουδών. Συνήθως διδάσκονται από το δεύτερο εξάμηνο των σπουδών και μετά, χωρίς βεβαίως να αποκλείεται η ένταξή τους και στο πρώτο. Παραδείγματα τέτοιων μαθημάτων είναι η Φυσιολογία φυτών, η Βιολογία κυττάρου κα.

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Το μάθημα προσφέρεται σε φοιτητές προγραμμάτων ανταλλαγής.

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία, Εξέταση)
  • Αγγλικά (Διδασκαλία, Εξέταση)
  • Γαλλικά (Διδασκαλία, Εξέταση)

Προαπαιτήσεις
Γενικές Προαπαιτήσεις
Εξωτερικοί συνεργάτες: Παρασκευή Παντελιάδου (2 διαλέξεις), Κέλλυ Παπαϊωάννου (2 διαλέξεις), Ανδρέας Σκαπαρλής (1 διάλεξη).

Γενικές Ικανότητες
  • Εφαρμογή της γνώσης στην πράξη
  • Αναζήτηση, ανάλυση και σύνθεση δεδομένων και πληροφοριών, με τη χρήση και των απαραίτητων τεχνολογιών
  • Λήψη αποφάσεων
  • Ομαδική εργασία
  • Εργασία σε διεπιστημονικό περιβάλλον
  • Παραγωγή νέων ερευνητικών ιδεών
  • Σεβασμός στη διαφορετικότητα και στην πολυπολιτισμικότητα
  • Προαγωγή της ελεύθερης, δημιουργικής και επαγωγικής σκέψης

Περιεχόμενο Μαθήματος
Στο πλαίσιο του μαθήματος αναλύεται ο ρόλος των Επιστημών του Ανθρώπου στη συγκρότηση του πεδίου της Θεωρίας της Αρχιτεκτονικής και στη διαμόρφωση της αρχιτεκτονικής σκέψης και πρακτικής. Διευκρινίζεται επίσης η ερευνητική διαδικασία ως μέσου εφαρμογής των Επιστημών του Ανθρώπου στη συνθετική διαδικασία με τη χρήση κατάλληλων εργαλείων και τεχνικών. Εξετάζεται η σχέση ανθρώπου-δομημένου χώρου μέσω των αντιληπτικών διεργασιών και παρουσιάζονται αναλυτικά οι έννοιες που τροφοδοτούν τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό στα ποικίλα επίπεδα σύλληψης και οργάνωσής του. Γίνεται αναφορά στη διαχρονική παρουσία τους στο πεδίο της αρχιτεκτονικής με εμβαθύνσεις στα κομβικά σημεία των σημασιολογικών μετατοπίσεών τους. Εξετάζονται επίσης ζητήματα σχέσων χώρου-κοινωνίας και συγκεκριμένα η αναδιαμόρφωση των χώρων και των χρήσεων στο πλαίσιο σύγχρονων κοινωνικών φαινομένων, όπως είναι η μετανάστευση και η κινητικότητα, οι αποκλεισμοί, οι άστεγοι, η πολυπολιτισμικότητα, η σύγχρονη εκπαιδευτική και περιβαλλοντική συνθήκη. Η εξέταση των ζητημάτων αυτών γίνεται τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και μέσα από την ανάλυση παραδειγμάτων, ενώ γίνονται αναφορές σε πορίσματα πρωτογενών ερευνών των διδασκόντων και άλλων. Στο πλαίσιο αυτό και για την αποτελεσματικότερη πρόσληψη και κατανόηση του περιεχομένου του μαθήματος κάνουμε εκτεταμένη χρήση ηλεκτρονικού οπτικοακουστικού υλικού, εικόνων (φωτογραφιών, σχεδίων και σκίτσων), πινάκων, γραφημάτων και βίντεο.

Τύποι Εκπαιδευτικού Υλικού
  • Διαφάνειες
  • Βιβλίο

Οργάνωση Μαθήματος
  • Διαλέξεις:
  • Εργαστηριακή Άσκηση:
  • Άσκηση Πεδίου:
  • Μελέτη και ανάλυση βιβλίων και άρθρων:

Βιβλιογραφία μαθήματος (Εύδοξος)
Κ. Τσουκαλά (2009 ). Εξαστισμός και ταυτότητα. Θεσσαλονίκη: Επίκεντρο.
Κ. Τσουκαλά & άλ. (επιμ.) (2012). νεολαια.www.δημοσιοςχωρος. Θεσσαλονίκη: Επίκεντρο.

Επιπρόσθετη βιβλιογραφία για μελέτη
Β. Χαστάογλου (1982). Κοινωνικές θεωρίες για τον αστικό χώρο. Θεσσαλονίκη: Παρατηρητής.
R. Arnheim (1999). Τέχνη και οπτική αντίληψη. Αθήνα: Θεμέλιο. R. Arnheim (2003). Η δυναμική της αρχιτεκτονικής μορφής.Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
P. Lefas (2009). Dwelling and Architecture. From Heidegger to Koolhaas. Berlin: Jovis.
H. Lefebvre (1981). Critique de la vie quotidienne. Paris: L'Arche. K. Lynch (1960). The Image of the City. The MIT Press.
Ν. Καζέρος, Π. Λέφας (επιμ.) (2003). Χωρίς όρια. Αθήνα: Futura.
M. Castells (2000). The Rise of the Network Society. UK: Blackwell.