Προπτυχιακές Σπουδές/07TH11

ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2: ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

Πληροφορίες Μαθήματος

Τίτλος ΘΕΩΡΙΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2: ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ / THEORIES OF ARCHITECTURE 2: TECHNOLOGY AND ARCHITECTURAL CREATION
Κωδικός 07TH11

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Το μάθημα προσφέρεται σε φοιτητές προγραμμάτων ανταλλαγής.

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία)
  • Αγγλικά (Διδασκαλία, Εξέταση)

Προαπαιτήσεις
Γενικές Προαπαιτήσεις
Είναι χρήσιμο οι φοιτητές να έχουν ολοκληρώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα θεωρίας πριν επιλέξουν αυτό το μάθημα.

Μαθησιακά Αποτελέσματα
Η τεχνολογία ως καθοριστική παράμετρος της αρχιτεκτονικής δημιουργίας εξετάζεται, μιλιέται, εφαρμόζεται και διδάσκεται μόνο ως μέρος της αρχιτεκτονικής πρακτικής και όχι και ως μέρος της αρχιτεκτονικής σκέψης. Το μάθημα αυτό επιχειρεί να προσεγγίσει την τεχνολογία ως αναπόσπαστο μέρος των θεωρήσεων της αρχιτεκτονικής και να συνδέσει τους χειρισμούς του αρχιτέκτονα κατά τη δημιουργική δράση με τις αιχμές της τεχνολογίας όπως αυτές διαμορφώνονται στην ιστορία της αρχιτεκτονικής. Ειδικότερα το μάθημα θα εστιάσει το ενδιαφέρον του στη σχέση αρχιτεκτονικής και τεχνολογίας όπως αυτή εμφανίζεται στη σύγχρονη κοινωνία της πληροφορίας και των δικτύων μετά τη δεκαετία του 1980. Το εκπαιδευτικό περιεχόμενο αποτελεί μια κριτική ανάλυση της αρχιτεκτονικής δημιουργίας ως διαμεσολαβητή και φορέα της αναπαράστασης στο χώρο της διαρκώς μεταβαλλόμενης σχέσης ανάμεσα στον πολιτισμό και στην τεχνολογία. Το μάθημα θα υπερβεί την αποσπασματική εξέταση των θεωρήσεων της αρχιτεκτονικής και της ιστορίας της τεχνολογίας. Θα εστιάσει το ενδιαφέρον του στη δυναμική φύση της αρχιτεκτονικής η οποία υπαγορεύεται από τη δυναμική φύση της τεχνολογίας ως αντανάκλαση του πολιτικού, οικονομικού και κοινωνικού περιβάλλοντος μέσα από το οποίο αναδύεται και εξελίσσεται η αρχιτεκτονική. Ειδικότερα, θα παρακολουθήσει πώς επηρεάζει την αρχιτεκτονική σκέψη και πρακτική η ανάπτυξη της τεχνολογίας. Η αμφίδρομη και ασαφής διάκριση ανάμεσα στο μέσο και στον αυτοσκοπό, στο αίτιο και στο αποτέλεσμα, στην ιδέα και στην υλοποίηση, στην αναπαράσταση και στη γένεση, στο φυσικό και στο τεχνητό, στη φύση και στο τέχνημα, θα αποτελέσουν μέσα από αυτή την οπτική αντικείμενο συζήτησης κατά τη διάρκεια του μαθήματος.