Προπτυχιακές Σπουδές/07TT13

ΕΠΙΛΟΓΕΣ: ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΕΙΣ ΠΟΛΕΙΣ

Πληροφορίες Μαθήματος

Τίτλος ΕΠΙΛΟΓΕΣ: ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΕΙΣ ΠΟΛΕΙΣ / ELECTIVE MODULE: DIGITAL CITIES - INTELLIGENS CITIES
Κωδικός 07TT13
Σχολή Πολυτεχνική
Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Κύκλος / Επίπεδο 1ος / Προπτυχιακό
Περίοδος Διδασκαλίας Χειμερινή

Πρόγραμμα Σπουδών: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ 2014-15

Κατεύθυνση Τύπος Παρακολούθησης Εξάμηνο Έτος ΔΜ ECTS
Κορμός Προαιρετικό 7 4 3 3

Πληροφορίες Τάξης

Τίτλος ΕΠΙΛΟΓΕΣ: ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΕΙΣ ΠΟΛΕΙΣ
Ακαδημαϊκό Έτος 2014 – 2015
Περίοδος Τάξης Χειμερινή
Διδάσκοντες
  • Αναστασία Μαρτζοπούλου
  • Παναγιώτης Τσαρχόπουλος
  • Χαρίκλεια Χριστοδούλου
Class ID
20051547

Τύπος Μαθήματος
  • Επιστημονικής Περιοχής
    Πρόκειται για τα μαθήματα εκείνα που αναφέρονται σε γνωστικά πεδία που εντάσσονται άμεσα στο επιστημονικό αντικείμενο του Προγράμματος Σπουδών. Συνήθως διδάσκονται από το δεύτερο εξάμηνο των σπουδών και μετά, χωρίς βεβαίως να αποκλείεται η ένταξή τους και στο πρώτο. Παραδείγματα τέτοιων μαθημάτων είναι η Φυσιολογία φυτών, η Βιολογία κυττάρου κα.

Τρόπος Παράδοσης
  • Πρόσωπο με πρόσωπο

Ηλεκτρονική Διάθεση Μαθήματος

Γλώσσα Διδασκαλίας
  • Ελληνικά (Διδασκαλία, Εξέταση)

Μαθησιακά Αποτελέσματα
Μετά την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές/τριες θα έχουν:
1. Κατανοήσει τις έννοιες της ψηφιακής και ευφυούς πόλης.
2. Γνωρίσει τις διαφορετικές προσεγγίσεις που ακολουθούν πόλεις και οργανισμοί σε όλο τον κόσμο για τη δημιουργία ευφυών πόλεων
3. Εξοικειωθεί με τις βασικές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στη δημιουργία ψηφιακών και ευφυών πόλεων.
4. Θα είναι σε θέσει να εκπονήσουν ένα στρατηγικό σχέδιο δημιουργίας ευφυούς πόλης.

Γενικές Ικανότητες
  • Προσαρμογή σε νέες καταστάσεις
  • Εργασία σε διεπιστημονικό περιβάλλον
  • Παραγωγή νέων ερευνητικών ιδεών

Περιεχόμενο Μαθήματος
Το μάθημα αποτελεί μια εισαγωγή στις έννοιες της ψηφιακής και ευφυούς πόλης. Περιλαμβάνει 5 θεματικές ενότητες καθεμία από τις οποίες θα συζητηθεί σε ένα ή περισσότερα μαθήματα. Για κάθε ενότητα δίδεται βιβλιογραφία / κείμενα αναφοράς που πρέπει να τα διαβάσει η τάξη πριν από την παρουσίαση και τη συζήτηση της αντίστοιχης ενότητας.

Οι ενότητες αυτές είναι:
1. Εισαγωγή - Βασικές Έννοιες: Παρουσίαση του μαθήματος. Βασικό πλαίσιο ανάπτυξης των ψηφιακών και ευφυών πόλεων και τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά τους όπως προκύπτουν μέσα από την επισκόπηση της σχετικής βιβλιογραφίας (1 διάλεξη).
2. Προσεγγίσεις και Παραδείγματα: Διαφορετικές προσεγγίσεις που ακολουθούν πόλεις και οργανισμοί σε όλο τον κόσμο για τη δημιουργία ευφυών πόλεων. Παρουσίαση παραδειγμάτων πόλεων, από όλο τον κόσμο, που έχουν αναπτύξει στρατηγικές ψηφιακών και ευφυών πόλεων. Παρουσίαση των προσεγγίσεων και των στρατηγικών που ακολουθούν οι μεγάλες εταιρίες πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Ανάλυση των σχετικών στρατηγικών πρωτοβουλιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (4 διαλέξεις).
3. Τεχνολογίες: Βασικές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στην ανάπτυξη του ψηφιακού χώρου των ευφυών πόλεων (3 διαλέξεις).
4. Σχεδιασμός: Ολοκληρωμένες προτάσεις δημιουργίας στρατηγικών σχεδίων για τη δημιουργία ευφυών πόλεων. Παρουσίαση της πρότασης για την Ευφυή Θεσσαλονίκη, του έργου δημιουργίας μιας ευφυούς συνοικίας "εμπορίου-αναψυχής" στο Δήμο Θέρμης και ενός οδικού χάρτη δημιουργίας ευφυούς πόλης (3 διαλέξεις).
5. Μέτρηση: Μέτρηση των επιπτώσεων των παρεμβάσεων για τη δημιουργία ευφυών πόλεων και αξιολόγηση των πρωτοβουλιών (1 διάλεξη).

Λέξεις Κλειδιά
ευφυείς πόλεις, ψηφιακές πόλεις, έξυπνες πόλεις

Τύποι Εκπαιδευτικού Υλικού
  • Διαφάνειες
  • Άρθρα

Οργάνωση Μαθήματος
  • Διαλέξεις:
  • Μελέτη και ανάλυση βιβλίων και άρθρων:
  • Συγγραφή εργασίας / εργασιών:

Αξιολόγηση Φοιτητών
Περιγραφή
Γραπτή εξέταση ή εναλλακτικά συγγραφή εργασίας. Η εργασία θα έχει μέγεθος 6000 λέξεις και θα περιλαμβάνει 20-25 αναφορές

Μέθοδοι Αξιολόγησης Φοιτητών
  • Γραπτή Εξέταση με Ερωτήσεις Εκτεταμένης Απάντησης (Συμπερασματική)
  • Γραπτή Εργασία (Συμπερασματική)

Επιπρόσθετη βιβλιογραφία για μελέτη
- Komninos N. (2002) Intelligent Cities: Innovation, Knowledge Systems and Digital Spaces, London and New York: Taylor and Francis.
- Komninos N. (2008) Intelligent Cities and Globalization of Innovation Networks, London and New York: Routledge.
- Τσαρχόπουλος Παναγιώτης. (2013) Ευφυείς Πόλεις: Τεχνολογίες, Αρχιτεκτονικές και Διακυβέρνηση του Ψηφιακού Χώρου, Διδακτορική Διατριβή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Τμήμα Αρχιτεκτόνων.