STUDIOS ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 2009-2010

STUDIOS ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣΤο Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ. και ο Β’ Τομέας Αρχιτεκτονικού και Αστικού Σχεδιασμού διοργανώνουν έκθεση των εργαστηριακών μαθημάτων του Β’ Τομέα, στο πλαίσιο της οποίας θα συζητηθεί σε ημερίδα (στρογγυλό τραπέζι) ο χαρακτήρας των studios.

Η έκθεση με τίτλο ‘Studios Αρχιτεκτονικής 2009 - 2010’ εγκαινιάζεται στον Εκθεσιακό Χώρο της Πολυτεχνικής Σχολής, την Πέμπτη 12. 05. 2011, ώρα 21.00 και θα διαρκέσει από 12 έως 25 Μαΐου 2011.

Για το σχεδιασμό και την επιμέλεια της έκθεσης συνεργάστηκαν οι:

Μαρία Δανιήλ, Ζωή Καρακινάρη, Αναστασία Τζάκα και Βανέσσα Τσακαλίδου.

Συνεργάστηκαν επίσης οι φοιτητές αρχιτεκτονικής: Σ. Γεωργίου, Δ. Γροζόπουλος, Ε. Κασιμάτη, Φ. Κατσαρής, Ε. Παναγούλια, Α. Σιαμπακούλης, Α. Χαρίδης.

Τη γραφιστική επιμέλεια ανέλαβε η Παρασκευή Παντελιάδου.

Το στρογγυλό τραπέζι - ανοιχτή συζήτηση διοργανώνεται την Παρασκευή 13 Μαΐου 2011, στο αμφιθέατρο Α. Τσιούμης της Πτέρυγας Τοπογράφων του Α.Π.Θ. στις 19.15.

Στη συζήτηση με θέμα ‘Συν-θέτω. Εργαστηριακή Πράξη και Αρχιτεκτονική’ συμμετέχουν διδάσκοντες του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του Α.Π.Θ. και συγκεκριμένα οι:

Ε. Αθανασίου, C. Conenna, Γ. Ζωίδης, Ν. Καλογήρου, Ε. Κάστρο, Α. Κωτσιόπουλος, Σ. Λαδά, Κ. Παλυβού, Γ. Παπακώστας, Ρ. Σακελλαρίδου, Κ. Σπυριδωνίδης, Β. Τεντοκάλη, Μ. Τζημοπούλου.

Τη συζήτηση συντονίζει η Κ. Τσουκαλά.