ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ METAΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2013-14, ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤOY ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΒΕΛΛΙΟΥ

Σας διαβιβάζουμε το έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ. 126365/Ζ1/29.7.16, σχετικά με προκήρυξη 2 διαγωνισμών ανάδειξης  υποτρόφων, για μεταπτυχιακές σπουδές (δευτέρου και τρίτου κύκλου) στο εξωτερικό, ακαδ. έτους 2013-14, σε πτυχιούχους Πανεπιστημίων της Ελλάδας, καταγόμενους/-ες α) κατά τον 1ο διαγωνισμό από της Βλάστη Ν. Κοζάνης (1 θέση) και τη Νέα Πέλλα Αταλάντης (1 θέση) και β) κατά το 2ο διαγωνισμό, από τη Μακεδονία (2 θέσεις και όποια τυχόν θέση παραμείνει κενή από τον 1ο διαγωνισμό), με προτεραιότητα -σε περίπτωση ισοβαθμίας- τους/τις καταγόμενους/-ες από τις ανωτέρω δύο περιοχές και την Καστοριά και τη Σιάτιστα.

Η υποτροφία χορηγείται για έως 1 χρόνο. Το ποσό είναι 1000 Ευρώ/μήνα και ο χρόνος καταβολής προσμετράται από την έναρξη των σπουδών εντός του ακαδημαϊκού έτους 2013-14.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά, από τις 23 Σεπτεμβρίου έως και τις 7 Νοεμβρίου 2016, στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Περιουσίας (Ψ.Υ.ΔΗ.ΠΕ.Ε.Κ.) με τους κωδικούς που έχουν πιστοποιημένοι χρήστες του Taxisnet.

Σχετικά με την υποβολή των δικαιολογητικών, καθώς δεν αναφέρεται η διαδικασία/προθεσμίες στην προκήρυξη, και όποια άλλη διευκρίνιση, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/-ες να επικοινωνούν με το αρμόδιο Τμήμα του ΥΠΠΕΘ (Δ/νση Οργανωτικής & Ακαδημαϊκής Ανάπτυξης- Τμήμα Δ΄ Φοιτητικών Θεμάτων και Υποτροφιών), και συγκεκριμένα με τις κ.κ. στην Ε. Στάμου και Γ. Ρήγα, στο τηλέφωνο 210 344 2456, φαξ 210 344 2365 και στο email: foitmer.yp@minedu.gov.gr

2013_14_ΒΕΛΛΙΟΥ_ΜΤΠΧ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ