ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΡΩΓΗΣ ΑΠΟΡΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Σας διαβιβάζουμε, συνημμένα, το έγγραφο 229/1.9.16 του Εκκλησιαστικού Ιδρύματος “Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών” της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, συνοδευόμενο από προκήρυξη σχετικά με τη χορήγηση
α) τεσσάρων (4) υποτροφιών, που αφορούν σε νεοεισαχθέντες προπτυχιακούς φοιτητές ελληνικών ΑΕΙ (πλην της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ & του ΕΚΠΑ και της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου) και
β) δύο (2) υποτροφιών, που αφορούν σε νεοεισαχθέντες προπτυχιακούς φοιτητές της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ & του ΕΚΠΑ,
με οικονομικές δυσκολίες και οι οποίοι κατάγονται από τις επαρχίες της Ι.Μ. Μεσσηνίας και έως την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο διαμένουν εντός των ορίων της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας.

Η υποτροφία δύναται να συνεχίσει να καταβάλεται έως τη λήψη του πτυχίου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα εξάμηνα σπουδών του Τμήματος φοίτησης και εφόσον πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Η αίτηση (πρότυπο αίτησης χορηγείται από τη Γραμματεία του Ταμείου), με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, κατατίθεται αυτοπροσώπως στη Γραμματεία του Ταμείου (Ι.Μ. Μεσσηνίας, Μητροπολίτου Μελετίου 13, 24100 Καλαμάτα) αποκλειστικά και μόνο στις 1 & 8 Οκτωβρίου 2016 (ώρες 10.00-12.00) και στις 7 Οκτωβρίου 2016 (ώρες 17.00-19.00).

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο τηλέφωνο 6937482151 και στο email: taamfimm@yahoo.gr

ΙΜ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ0001