Διάλεξη Θοδωρή Ανδρουλάκη και Θεώνης Ξάνθη_7 Νοεμβρίου

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων σας προσκαλεί στην διάλεξη των αρχιτεκτόνων

Θεώνης Ξάνθη και Θοδωρή Ανδρουλάκη

με τίτλο:

New Cyprus Museum: Ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός και τα αινιγματικά περιβάλλοντα του Αρχαιολογικού Μουσείου

Η διάλεξη θα γίνει την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017, ώρα 19:00 στην αίθουσα 301 του Τμήματος.

Η θεματική της διάλεξης

Με φόντο την παρουσίαση της μελέτης του Α’ βραβείου του διεθνούς αρχιτεκτονικού διαγωνισμού για το “Νέο Κυπριακό  Μουσείο” στη Λευκωσία, θα προσεγγιστούν θέματα όπως:

– Οι διαδρομές της σύνθεσης ανάμεσα στα χωρικά και νοηματικά περιβάλλοντα του μουσείου.
– Το μουσείο σαν μετάβαση στο χώρο, το χρόνο και τον τόπο.
– Το αρχαιολογικό μουσείο και το πρόβλημα της συγχρονικότητας.
– Το ζήτημα της συνταύτισης του μουσειολογικού και αρχιτεκτονικού σχεδιασμού,
– Ο ρόλος του μουσείου στην πόλη. Ο αστικός και περιβαλλοντικός σχεδιασμός.
– Τα ζητήματα της ταυτότητας και της οικουμενικότητας.
– Το μουσείο σαν ένα ανοιχτό πεδίο πολιτισμού.

Σύντομο βιογραφικό των ομιλητών

Η Θεώνη Ξάνθη είναι αρχιτέκτονας (ΕΜΠ 1988) και αναπληρώτρια καθηγήτρια στo Τμήμα Αρχιτεκτόνων του ΔΠΘ από το 2001 έως σήμερα, με αντικείμενο τις “Αρχιτεκτονικές συνθέσεις”.
Από το 1989, μαζί με τον Γεράσιμο Ζακυνθινό και τον Θοδωρή Ανδρουλάκη, διατηρεί γραφείο αρχιτεκτονικών μελετών στην Αθήνα (XZA-architects).

Έχει αναγνωρισμένο έργο καθώς και σειρά διακρίσεων σε Πανελλήνιους και Διεθνείς αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς, με κυριότερα έργα :
Τη “Διαμόρφωση του Χώρου Αφετηρίας του Κλασσικού Mαραθώνιου Δρόμου” (1ο βραβείο), που εκπροσώπησε την Ελλάδα στα Ευρωπαϊκά βραβεία Mies van der Rohe το 2007.
Το “Δημαρχείο Χαλανδρίου” (1ο βραβείο), 2000.
Τις διακρίσεις στους διεθνείς αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς για το “Τμήμα Βιολογικών Επιστημών” (2ο βραβείο) και την “Ιατρική Σχολή” (3ο βραβείο) του Πανεπιστημίου Κύπρου το 2012 και το 2015 αντίστοιχα,
και πρόσφατα το 1ο βραβείο στο μεγάλο διεθνή διαγωνισμό για το “Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Κύπρου” στη Λευκωσία.
Για το έργο της έχει λάβει διακρίσεις από το Ελληνικό Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής (2004) και από το Σύλλογο Αρχιτεκτόνων, με το βραβείο “Δημήτρης Πικιώνης” για το σχεδιασμό Δημόσιου ανοικτού χώρου και τοπίου, το 2005.

Συμμετέχει ενεργά με διαλέξεις και παρουσιάσεις στη δημόσια συζήτηση γύρω από τα θέματα της αρχιτεκτονικής και ιδιαίτερα στη σχέση της με την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και το δημόσιο και κοινωνικό χώρο.