Έκθεση “Καταφύγια για την ανθρωπότητα: Προτάσεις για επείγουσα υποδοχή ανθρώπων στη Μεσόγειο”

Μουσείο Μοχάμετ Άλι, Καβάλα

21 Οκτωβρίου  – 15 Δεκεμβρίου 2016

ΕΓΚΑΙΝΙΑ

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016, στις 7.30 μ.μ.,

Tο Ερευνητικό Κέντρο MO.H.A. (http://moha.center) και οι συντονιστές του ‘Sheltering Humanity’, Δέσποινα Ζαβράκα και Αναστάσιος Τέλλιος, είναι στην ευχάριστη θέση να παρουσιάσουν τη συλλογή σχεδιαστικών επιλύσεων και προτάσεων για καταφύγια έκτακτης ανάγκης και περιβαλλοντικής προστασίας για ανθρώπους, οι οποίοι φτάνουν στις ακτές της Μεσογείου από χώρες που υποφέρουν από συγκρούσεις και πολιτικές αναταραχές. Η έκθεση περιλαμβάνει προτάσεις αρχιτεκτονικής από φοιτητές και ερευνητές σε ποικίλα στάδια σπουδών ή διεξαγωγής έρευνας σε επιστημονικά πεδία, σχετικά με το θέμα.

Ένα ευρύ φάσμα εργασιών και προτάσεων εκτίθενται, μέχρι την Πέπμτη 15 Δεκεμβρίου 2016, καλύπτοντας ποικιλία σεναρίων και ιδεών σχετικών με ζητήματα επείγουσας φιλοξενίας. Παρουσιάζονται συνολικά 60 προτάσεις από 122 αρχιτέκτονες και σχεδιαστές, από 19 χώρες από όλο τον κόσμο (Ελλάδα, Ιταλία, Κύπρο, Δανία, Κίνα, Ηνωμένο Βασίλειο, Σερβία, Ινδία, Πορτογαλία, Αίγυπτο, Ιράν, Τυνησία, Λίβανο, Ουγγαρία, Ισπανία, Ολλανδία, Ταϊβάν, Περού, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής).

Η επιστημονική επιτροπή, η οποία αποτελείται από τους:

Νικόλαο Καλογήρου (Επικεφαλής), Καθηγητή του Τμήματος Αρχιτεκτόνων, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Αλκμήνη Πάκα, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Αρχιτεκτόνων, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Αναστάσιο Τέλλιο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Αρχιτεκτόνων, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Κωνσταντίνο Σακαντάμη, Λέκτορα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Δημήτριο Καζιόλα, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Δασοπονίας, του ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Δέσποινα Ζαβράκα, Καθηγήτρια Εφαρμογών του Τμήματος Αρχιτεκτονικής Τοπίου, του ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης & Εντ. Επίκουρη Καθηγήτρια (ΠΔ407/80) του Τμήματος Αρχιτεκτόνων, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

ήταν υπευθυνη για τη διαδικασία αξιολόγησης των υποβολών και αποφάσισε να απονείμει τρία (3) βραβεία ‘ex aequo’ και επτά (7) ειδικές μνείες, στις παρακάτω συμμετοχές:

ΒΡΑΒΕΙΑ ‘ex aequo’

Τίτλος πρότασης: ‘BYOD – Build Your Own Home’

Ομάδα: Αντωνία Καλαθά, Andrius Serapinas, Chris Borg Constanzi, Dorine van der Linden

Ντέλφτ, Ολλανδία

Τίτλος πρότασης: ‘The Sliding Hug’

Ομάδα: Φωτεινή Κάλφα

Τίτλος πρότασης: ‘Matriz: Deployable Emergency Shelter’

Ομάδα: Felipe Ferrer, Peter Seinfeld, Jhonattan Díaz Gastelo, Joselyn Salinas Colunche, Juan Pablo Calderón Cayo, Marisol Michilot Yalán, Nadia Cabrera Salazar, Nicole Castañeda García, Pavel Rosales Espinoza, Renato Farro Rivero, Renatto Pozo Godfrey

Λίμα, Περού

Ειδικές ΜΝΕΙΕΣ

Τίτλος πρότασης: ‘Re-adjustments of temporariness’

Ομάδα: Εμμανουέλα Xαφνάβη

Τίτλος πρότασης: ‘Wearable Shelter’

Ομάδα: Harriet Harris, Graeme Brooker, Zara Ashby, Cassis Buckhart, Hailey Darling, Gabriela Geagea, Anne-Sophie Geay, Eve Hoffman, Ruben Van Den Bossche, Giulia Silovy

Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο

Τίτλος πρότασης: ‘Accordion Shelter’

Ομάδα: Samer El Sayary

Αλεξάνδρεια, Άιγυπτος

Τίτλος πρότασης: ‘Oil Price Homelessness’

Ομάδα: Hesam Alavi

Τεχεράνη, Ιράν

Τίτλος πρότασης: ‘Emerged: Parameterization Platform of Collective Life’

Ομάδα: Χριστίνα Καλμπούκα, Ευαγγελία Μόρη

Αθήνα, Ελλάδα

Τίτλος πρότασης: ‘Designing the Ark’

Ομάδα: Κατερίνα Μυσερλή

Τίτλος πρότασης: ‘Aeolian Gaea’

Ομάδα: Μαρίνα Δημοπούλου

Θεσσαλονίκη, Ελλάδα

Το σύνολο των προτάσεων που υποβλήθηκαν και ακολουθούν τις προδιαγραφές της ανακοίνωσης, λαμβάνουν μέρος στην έκθεση που πραγματοποιείται στην έδρα του Ερευνητικού Κέντρου MOHA.

Η δράση υποστηρίζεται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, την Ελληνική Επιτροπή της UNESCO, το Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και το ARCHSTUDIES.

a4_invitation-en_flat